Recenzje

Zabrudzenie talii jest łatwiejsze niż myślisz — oto jak to zrobić

Taras to miejsce spotkań na świeżym powietrzu, gdzie grillujemy, jemy, pijemy i cieszymy się wygodą przyjaciół i rodziny.

Aby jednak jak najlepiej wykorzystać drewniany taras, należy go odpowiednio konserwować. Częścią tej konserwacji jest ponowne bejcowanie tarasu co kilka lat.

Barwienie jest ważną czynnością konserwacyjną z kilku powodów. Po pierwsze, wygląda świetnie. Z biegiem czasu ten błyszczący kolor plamy zaczyna blaknąć pod wpływem światła słonecznego, pogody i ruchu pieszego. Barwienie przywraca strukturze odrobinę piękna.

Po drugie i ważniejsze, plamy chronią pokład przed gniciem i pękaniem, które wynikają z długotrwałego narażenia na działanie czynników atmosferycznych. Za każdym razem, gdy plamisz swoją talię, przedłużasz jej żywotność.

Choć czasochłonne, barwienie pokładu nie jest zbyt trudne. Jest to coś, z czym większość właścicieli domów może sobie poradzić w ciągu kilku dni rozłożonych na tydzień lub dwa. Kiedy będziesz gotowy, aby przywrócić blask swoim deskom tarasowym, sprawdź pogodę i przygotuj się do pracy.

Oto przewodnik krok po kroku, jak pomalować taras.

Potrzebne materiały

Jak pomalować pokład

Krok 1: Sprawdź prognozę i wybierz tydzień bez deszczu

Właściwe przygotowanie, czyszczenie i bejcowanie tarasu to wielodniowy proces trwający tydzień lub dwa.

Idealnie byłoby, gdyby w tym czasie nie padał deszcz, ponieważ musisz poczekać, aż pokład dokładnie wyschnie, zanim zaczniesz go plamić. Przyjrzyj się pogodzie i wybierz tydzień, który wygląda dobrze i pasuje do Twojego harmonogramu.

Brzmi to prosto, ale w rzeczywistości może być frustrującym wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli prognoza pogody i tak się nie sprawdzi.

Krok 2: Dokładnie wyczyść swój taras

Źródło: recenzja / Jesse Flores / Vezane / EGO Power+

Dokładnie wyczyść wszystko, jak tylko możesz.

Zdejmij z niego wszystko: krzesła, grille, meble, parasole, zabawki — wszystko musi zniknąć. Nie chcesz przenosić swoich rzeczy w środku pracy.

Gdy pokład jest czysty, nadszedł czas, aby go wyczyścić. Najpierw usuń wszystkie zanieczyszczenia i luźny brud. Zaczynam od miotły do ​​pchania, ale możesz też użyć bezprzewodowej dmuchawy do liści, a następnie przeczesać wszystko wężem ogrodowym.

Pamiętaj, aby skupić się na czyszczeniu wszystkiego, co utknęło w szczelinach między deskami.

Gdy luźny brud zniknie, wyczyść cały pokład, w tym relingi, wybranym środkiem do czyszczenia pokładu, zgodnie z instrukcjami producenta.

Jeśli masz myjkę ciśnieniową, możesz jej użyć do czyszczenia, ale bądź ostrożny, ponieważ zbyt duży nacisk może uszkodzić deski.

Krok 3: Pozostaw podłogę do wyschnięcia

Daj co najmniej 24 godziny, aby deski tarasowe całkowicie wyschły.

Szlifowanie i bejcowanie najlepiej wykonywać przy jak najmniejszej zawartości wilgoci w drewnie.

Krok 4: W razie potrzeby napraw pokład

Przyjrzyj się uważnie wszystkim sekcjom swojej talii. Jeśli kawałki zaczynają gnić, wytnij je i wymień.

Barwienie pomoże zredukować nową zgniliznę, a nie spowolnić istniejącą zgniliznę, więc musisz ją stamtąd usunąć.

Poszukaj wystających lub rdzewiejących gwoździ i w razie potrzeby wymień je i wbij młotkiem.

Krok 5: Przeszlifuj pokład (opcjonalnie)

Zestaw szlifierki orbitalnej przed tłem.

Źródło: recenzja / Jesse Flores / Dewalt

Szlifowanie jest całkowicie opcjonalne, ale skuteczne.

Ten krok nie jest konieczny za każdym razem, gdy malujesz, ale dobrze jest wykonać go co kilka aplikacji.

Jeśli Twój taras zaczyna się kruszyć lub uzyskać bardzo szorstką teksturę, nadszedł czas, aby zdjąć wierzchnią warstwę drewna i zacząć od nowa.

Szlifierka taśmowa jest do tego najlepszym narzędziem — szlifierka oscylacyjna trwa zbyt długo i przechodzi przez zbyt wiele tarcz szlifierskich. Przeszlifuj podłogę pokładu papierem ściernym o ziarnistości 80, a poręcze papierem ściernym o ziarnistości 100 lub 120.

Po zakończeniu szlifowania ponownie spłucz podłogę wodą, aby pozbyć się całego pyłu. Pozostaw do wyschnięcia na kolejne 24 godziny.

Krok 6: Przygotuj, zaklej i przykryj miejsce pracy

Rozpylacz farby.

Źródło: Recenzja / Jesse Flores / Wagner

Farba może dostać się dalej i bardziej niechlujnie za pomocą opryskiwacza. Przygotuj się odpowiednio,

Przed przystąpieniem do barwienia upewnij się, że nie zrobisz bałaganu. Jeśli używasz pędzla i wałka, jest to całkiem proste.

Odklej taśmą wszystko, co dotyka pokładu, na którym nie chcesz plamy z płynu. Jeśli pod talią znajduje się coś ważnego, rozłóż szmatkę, aby złapać krople.

Jeśli planujesz użyć opryskiwacza, będziesz chciał przygotować jeszcze więcej. Zamiast po prostu odklejać kilka centymetrów krawędzi bocznicy, prawdopodobnie chcesz powiesić plastik na całej bocznicy skierowanej w stronę pokładu i kilka stóp dalej.

Rozpylacz do farby może narobić sporo bałaganu, szczególnie jeśli nie masz z nim doświadczenia.

Krok 7: Pomaluj poręcze

Teraz, gdy pokład jest czysty, naprawiony i (prawdopodobnie) wyszlifowany, czas zabrać się do prawdziwej pracy. Zacznij od pomalowania poręczy. Używam do tego pędzla, choć oczywiście jeśli używasz opryskiwacza, użyj go zamiast tego.

Jeśli chodzi o plamienie pokładu, chcesz używać długich pociągnięć i poświęcić trochę czasu na zmieszanie plamy, aby nie uzyskać postrzępionych linii w miejscu, w którym wysychała nierównomiernie.

Możesz chcieć mieć pod ręką kilka pędzli o różnych rozmiarach, aby dostać się do trudno dostępnych miejsc, takich jak między wrzecionami.

Gdy szczotki są wyciągnięte, „wcinaj” wzdłuż krawędzi podłogi tarasu.

To tylko plamienie pierwszych kilku centymetrów wokół pokładu, aby ułatwić przetaczanie się po plamie. Rolki nie nadają się do dotarcia do krawędzi.

Krok 8: Pomaluj samą talię

Wiadro plamy i niektóre pędzle przed tłem.

Źródło: Recenzja / Jesse Flores / Behr / Kingorigin

Jeśli nie używałeś opryskiwacza, jest to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na zrobienie tego.

Teraz czas na główne wydarzenie: bejcowanie desek tarasowych. Ponownie możesz użyć do tego opryskiwacza, ale bądź ostrożny, ponieważ może to zrobić bałagan.

Jeśli nie masz lub nie czujesz się komfortowo z rozpylaczem farby, to wałek z grubym włosiem to świetny wybór.

Rozprowadź plamę długimi, równymi pociągnięciami, ponownie starając się jak najdokładniej zblendować linie. Najtrudniejszą częścią jest pamiętanie, aby nie złapać się w pułapkę.

Zacznij od rogu najbardziej oddalonego od schodów lub drzwi i kieruj się z powrotem na drogę ucieczki.

Nie chcesz przeskakiwać lub, co gorsza, nadepnąć na już poplamiony obszar pokładu, kiedy skończysz.

Unikaj również rozlewania plamy na pokładzie podczas procesu aplikacji. Kałuże i smugi nie wysychają równomiernie, a na pokładzie pojawią się lepkie obszary, które mogą utrzymywać się przez kilka dni, a nawet tygodni. Co gorsza, poplamiona plama może wyschnąć, a następnie zacząć się łuszczyć.

Krok 9: Nałóż drugą cienką warstwę

Po nałożeniu pierwszej warstwy pozostaw plamę na kilka godzin do wyschnięcia, a następnie nałóż drugą warstwę. Producent powinien mieć instrukcje dotyczące czasu oczekiwania, ale cztery godziny to mniej więcej typowe.

Ta druga warstwa zwiększa ochronę tarasu i zapewnia, że ​​drewno wchłonie jak najwięcej bejcy.

Bardzo ważne jest, aby ta druga warstwa była lekka, aby nie nałożyć więcej bejcy, niż deski tarasowe mogą wchłonąć.

Krok 10: Pozostaw do wyschnięcia

Znowu czas na suszenie. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi czasu schnięcia, ale najlepszym rozwiązaniem jest 24-48 godzin.

Krok 11: Złóż z powrotem swoją przestrzeń życiową i ciesz się

Poplamiony taras na podwórku w słoneczny dzień.

Źródło: recenzja / Jesse Flores / Getty Images / filo

Dzień jest gotowy, aby się nim cieszyć!

Gdy plama wyschnie i będzie gotowa do użycia, przenieś wszystkie meble i czynności z powrotem na taras.

Teraz możesz usiąść i cieszyć się! Poczujesz się jak w zupełnie nowej przestrzeni i możesz być zadowolony, że sam ją odmłodziłeś.

Eksperci ds. produktów w Oceniony zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby związane z zakupami. Śledź Zrecenzowano w dniu Facebook, Świergot, Instagram, TIK Toklub Flipboard najnowsze oferty, recenzje produktów i nie tylko.

Ceny były aktualne w momencie publikacji tego artykułu, ale z czasem mogą ulec zmianie.

Back to top button