Recenzje

Sony A95K vs Samsung S95B: Który QD-OLED jest najlepszy?

Sony A95K i Samsung S95B to dwa z najlepszych telewizorów dostępnych obecnie na rynku. Korzystając z najnowocześniejszych paneli OLED z kropkami kwantowymi, oferują one wysoką jasność, głębokie kolory i atramentową czerń. Chociaż same panele są budowane przez Samsunga, każda firma nadaje produktowi końcowemu inny obrót, każdy z różnymi mocnymi stronami i funkcjami.

Więc który z nich jest najlepszy? W przypadku tak dobrych telewizorów prawdziwe pytanie brzmi: który jest najlepszy ty? W zależności od sposobu korzystania z telewizora, pomieszczenia, w którym się znajduje, i kilku innych czynników, jeden z tych telewizorów z pewnością będzie lepiej odpowiadał Twoim potrzebom. Oto jak się układają.

Kup 55-calowy Sony A95K w Amazon

Kup 55-calowy Samsung S95B w firmie Samsung

Cena £

Oba telewizory są dostępne tylko w dwóch rozmiarach: 55 i 65 cali. Istnieją jednak zauważalne różnice cenowe. Oba zestawy będą od czasu do czasu przecenione, zwłaszcza w okresie świątecznym, więc możesz je znaleźć na wyprzedaży. Oto, ile możesz zapłacić za różne rozmiary w każdej serii modeli.

Samsung S95B:

  • 55-calowy (Samsung QN55S95BAF), sugerowana cena detaliczna 2199,99 USD
  • 65-calowy (Samsung QN65S95BAF), sugerowana cena detaliczna 2999,99 USD

Nic zbyt zaskakującego. Są to dość rozsądne ceny za wysokiej klasy telewizory w tych rozmiarach.

Sony A95K:

  • 55-calowy (Sony XR-55A95K), sugerowana cena detaliczna 2999,99 USD
  • 65-calowy (Sony XR-65A95K), sugerowana cena detaliczna 3999,99 USD

Telewizory Sony mają zwykle wyższą cenę, co jest tutaj w pełni widoczne – 55-calowy A95K ma taką samą cenę jak 65-calowy Samsung. Model 65-calowy to najdroższy telewizor, jaki testowaliśmy w tym roku.

Najwyraźniej Samsung jest tańszą opcją, przy czym 55-calowy to pełne 800 USD mniej niż Sony tego samego rozmiaru i 1000 USD między modelami 65-calowymi. Ten jest łatwym telefonem dla Samsunga.

Nasz wybór: Samsunga S95B

Wydajność

Źródło: recenzja / Betsey Goldwasser

Doskonałe poziomy czerni S95B są uzupełnione wspaniałymi kolorami HDR i mocnymi światłami, tworząc niezwykłe wrażenie głębi i wyrazistości.

Są to niezwykle wydajne telewizory, jedne z najlepszych, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Telewizory OLED lub organiczne diody elektroluminescencyjne są dostępne od kilku lat i prawie zawsze znajdują się na szczycie list najlepszych telewizorów każdego recenzenta. Są w stanie uzyskać głęboką, idealną czerń, a co za tym idzie, niesamowite współczynniki kontrastu. Zarówno A95K, jak i S95B to jeszcze nowsza wersja tej technologii: QD-OLED. To dodaje kropki kwantowe do OLED, poprawiając jasność i kolory, zapewniając jeszcze bardziej niesamowity obraz.

W ten sposób są podobne, ale sposób, w jaki każda firma korzysta z tej podstawowej technologii, jest podobny do tego, jak dwóch szefów kuchni może używać tych samych składników i tworzyć różne potrawy. Sony zaprojektowało A95K tak, aby był jak najdokładniejszy, idealny dla miłośników kina, którzy chcą dokładnie zobaczyć, co zamierzał reżyser. W pełni pokrywa gamę kolorów DCI-P3 HDR (przy pokryciu 98%, Samsung jest blisko), a kolory po wyjęciu z pudełka w trybie obrazu niestandardowego są najlepsze, jakie kiedykolwiek widzieliśmy.

65-calowy telewizor Sony A95K QD-OLED wyświetlający treści 4K/HDR w salonie

Źródło: Recenzja / Tim Renzi

Podczas gdy oba telewizory oferują jasny, kolorowy obraz o niewiarygodnym kontraście, Sony A95k (widoczny tutaj) wymienia wyższą jasność szczytową na lepiej skalibrowany obraz gotowy do użycia.

Z drugiej strony Samsung jest dostrojony tak, aby miał nieco jaśniejsze światła, oferując nieco więcej mocy w jaśniejszych pokojach. Podczas gdy jego średnia jasność ANSI jest odrobinę niższa niż A95K, szczególnie w SDR, jego szczytowa jasność HDR jest najwyższa, jaką widzieliśmy z dowolnego ekranu OLED. Tak więc eksplozje, pola gwiezdne i inne odbicia odbijają się od ekranu bardziej na Samsungu niż na Sony.

Nie ma tutaj dobrej ani złej odpowiedzi i tak naprawdę sprowadza się to do twojego przypadku użycia. Oba są doskonałymi telewizorami, które będą wyglądać niesamowicie w niemal każdym pomieszczeniu, ale skłaniamy się nieco w stronę A95K ze względu na jego wyjątkową wydajność kolorów i porównywalny kontrast do Samsunga. A95K to po prostu najlepiej wyglądający telewizor, jaki kiedykolwiek widzieliśmy, i to właśnie ta wydajność uczyniła go naszym najlepszym telewizorem 2022 roku.

Nasz wybór: Sony A95K

Projekt

Zbliżenie stojaka na Samsung S95B

Źródło: recenzja / Betsey Goldwasser

Podstawa S95B oferuje miejsce na soundbar, ale telewizor znajduje się na tyle nisko, że większe soundbary mogą zasłaniać widok.

Ze względu na konstrukcję paneli OLED (i brak podświetlenia) oba telewizory są niezwykle cienkie i mają wąskie ramki wokół ekranu. Ze względu na mniejszą plastikową obudowę na złącza i elektronikę w S95B, trzeba nawet ostrożnie go podnosić, ponieważ panel ma tendencję do wyginania się.

Samsung ma tradycyjną konstrukcję cokołu, z pojedynczą centralną płaską, metalową nóżką, która ustawia telewizor prosto w górę. Jest około 2,5 cala prześwitu w soundbarze.

Srebrny cokół Sony A95K jest pokazany na drewnianej konsoli przed ceglaną ścianą

Źródło: Recenzja / Tim Renzi

Podstawkę A95K można ustawić z przodu lub z tyłu ekranu.

Konstrukcja stojaka Sony jest zupełnie inna. A95K spoczywa na stojaku o pełnej szerokości, który można ustawić przed lub, co ciekawe, za telewizorem. W tej ostatniej pozycji telewizor jakby sam się podpierał, choć z lekkim przechyleniem do tyłu. Jest to konfiguracja, która może być ryzykowna w domach z dziećmi lub zwierzętami domowymi, więc konfiguracja stojaka skierowanego do przodu jest przyjemna jako opcja. W obu pozycjach krawędź ekranu znajduje się bardzo blisko blatu stołu i prawie nie pozostawia miejsca na soundbar.

Oba telewizory można zamontować na ścianie, ale dostęp do ich połączeń jest utrudniony. Znacznie lepiej nadają się do siedzenia na stole lub kredensie.

Nasz wybór: Rysować

Funkcje i inteligentna platforma

Samsung S95B wyświetlający ekran główny Smart Hub w salonie

Źródło: recenzja / Betsey Goldwasser

Samsung S95B działa pod kontrolą najnowszej wersji Tizen OS, która działa wolniej niż oprogramowanie niektórych konkurentów.

Zanim omówimy funkcje, które odróżniają Sony A95K od Samsunga S95B, przyjrzyjmy się tym, które udostępniają.

Ogólnie rzecz biorąc, te telewizory są bardziej podobne niż różne, nawet w kategorii, w której są najbardziej różne: funkcje. Oba to 4K QD-OLED z HDR i pełnym zestawem aplikacji do przesyłania strumieniowego.

Główne różnice dotyczą specyfiki tych funkcji. Na przykład Sony obsługuje Dolby Vision, Samsung nie. Dolby Vision to popularna, zastrzeżona wersja HDR. Tytuły kompatybilne z Dolby Vision można znaleźć na nowszych płytach Blu-ray i niektórych platformach streamingowych (takich jak na przykład Netflix). Podobnie jak wszystkie telewizory Samsung, S95B odrzuca Dolby Vision na rzecz HDR10 +, bezpłatnej wersji formatu, która działa w podobny sposób. Istnieje wiele tytułów HDR10 + (na przykład Amazon Prime Video oferuje wiele tytułów HDR10 +), ale Dolby Vision jest jednak bardziej popularnym formatem. Kompatybilność Dolby Vision A95K może osłodzić pulę dla miłośników kina.

Sony A95K jest pokazany ze swoim inteligentnym menu na wyświetlaczu OLED przed ceglaną ścianą

Źródło: Recenzja / Tim Renzi

Sony A95K ma wbudowaną funkcję Google TV.

Aplikacje do przesyłania strumieniowego Sony pochodzą z Google TV, podczas gdy Samsung korzysta z własnego wewnętrznego interfejsu. Nie jest to wielka różnica, ponieważ na każdym z nich można uzyskać wszystkie główne aplikacje, ale wolimy szybszą nawigację Google TV.

Podczas gdy oba te telewizory QD-OLED oferują funkcje związane z grami, takie jak zmienna częstotliwość odświeżania i tryb automatycznego niskiego opóźnienia, Samsung jest wyposażony w cztery porty HDMI 2.1, które obsługują gry 4K przy 120 Hz. Z drugiej strony Sony A95K ma tylko dwa takie porty, a jeden z nich pełni również funkcję dedykowanego portu eARC telewizora. Jeśli posiadasz Xbox Series X, PlayStation 5 oraz soundbar z obsługą eARC lub amplituner kina domowego, jedna z konsol nowej generacji będzie musiała albo zająć jeden z portów HDMI 2.0 ograniczających wydajność (lub poprowadzić kabel HDMI przez system dźwiękowy). Nadal będziesz mógł grać w 4K/60Hz z portami HDMI 2.0, ale 4K/120Hz nie wchodzi w rachubę.

Samsung S95B to bardziej elastyczny telewizor do gier, ale Sony A95K jest bardziej wszechstronny na wieczór filmowy ze względu na obsługę Dolby Vision i łatwiejszą w nawigacji inteligentną platformę.

Nasz wybór: Rysować

A zwycięzcą jest …

Sony A95K i Samsung S95B bazują na tym samym panelu OLED, więc sensowne jest, aby działały na podobnym poziomie. Jednak każda firma oferuje inne funkcje i nieco inny „wygląd” swoich telewizorów. Jest to z pewnością potwierdzone w powyższych wynikach, gdzie każdy odnosi jedno zwycięstwo i dzieli 2 remisy.

Wszystko sprowadza się do tego, jak myślisz, że będziesz najczęściej korzystać z telewizora. Kinomani mogą lepiej pasować do Sony A95K, ponieważ jego obraz jest znacznie bliższy branżowym standardom referencyjnym. Włączenie Dolby Vision to duży plus także dla fanów filmu.

Gracze i ludzie, którzy dużo oglądają telewizję w ciągu dnia, mogą preferować nieco jaśniejszy obraz Samsunga i uniwersalną obsługę HDMI 2.1. Samsung pozwoli też zaoszczędzić trochę pieniędzy – małe pocieszenie, bo to niezwykle drogie telewizory. Tak czy inaczej, są to doskonałe telewizory, które potrafią wszystko dobrze. To znaczy, nie ma tu złego wyboru.

Kup 55-calowy Sony A95K w Amazon

Kup 55-calowy Samsung S95B w firmie Samsung

Eksperci ds. produktów w Reviewed zaspokoją wszystkie Twoje potrzeby związane z zakupami. Śledź Zrecenzowano w dniu Facebook, Świergot, Instagram, TIK Toklub Flipboard najnowsze oferty, recenzje produktów i nie tylko.

Ceny były aktualne w momencie publikacji tego artykułu, ale z czasem mogą ulec zmianie.

Back to top button