Recenzje

Seria TCL 3 a seria TCL 4: Który telewizor Roku jest najlepszy?

Uwielbiamy tworzyć hiperkonkurencyjne w porównaniu z dwoma najwyższej klasy telewizorami premium, takimi jak LG OLED vs Samsung Neo QLED. Ale chociaż zawsze fajnie jest patrzeć, jak tytani toczą, jeśli masz napięty budżet, będziesz o wiele bardziej zainteresowany odkryciem, gdzie guma spotyka się z drogą dla wartościowych zestawów, takich jak modele podstawowe TCL. Dlatego przyglądamy się uważnie serii TCL 3 i TCL 4, parze niedrogich telewizorów Roku, które są łatwym pierwszym wyborem dla wielu kupujących.

Jeśli chodzi o budżet od 200 do 300 USD, zwykle kierujemy ludzi do tych podstawowych modeli TCL. Ale czasami trudno jest wybrać między jednym a drugim. Potrzebujesz rozdzielczości 4K? Czy 32-calowy ekran jest wystarczająco duży do sypialni? Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci wybrać najlepszy niedrogi telewizor Roku do Twoich potrzeb.

Kup serię TCL 3 w Amazon

Kup serię TCL 4 w Amazon

Od redakcji: Oba te modele są dostępne z oprogramowaniem innym niż Roku TV, w tym Android TV lub Google TV. To porównanie dotyczy wersji Roku TV z serii TCL 3 i TCL 4, ale oczekujemy, że porównania projektu i wydajności będą miały zastosowanie do dowolnej wersji telewizorów.

Cena £

Źródło: Zrecenzowano / Lee Neikirk

Cena jest zwykle łatwym punktem porównania, ale z tymi dwoma nie jest to takie proste.

Zarówno seria 3, jak i seria 4 są tradycyjnie wyceniane w bardzo przystępnych cenach i jest to prawdą pomimo problemów z łańcuchem dostaw związanych z pandemią, które ogólnie podnoszą ceny telewizorów. Seria 3 jest dostępna w mniejszej gamie rozmiarów, ale generalnie jest to tańsza opcja.

Seria 3 jest dostępna w trzech rozmiarach ekranu, z dwoma 32-calowymi opcjami w rozdzielczości 720p lub 1080p:

  • 32-calowy model 720p (TCL 32S335), 199,99 USD
  • 32-calowy model 1080p (TCL 32S327), 219,99 USD
  • 40-calowy model 1080p (TCL 40S325), 289,99 USD
  • 43-calowy model 1080p (TCL43S325), 349,99 USD

Seria 4 jest dostępna w sześciu rozmiarach ekranu, prawie wszystkie większe niż opcje z serii 3 i wszystkie zawierają nowoczesne ulepszenia obrazu, w tym rozdzielczość 4K i wysoki zakres dynamiki (HDR). W rzeczywistości można argumentować, że seria 4 zaczyna się dokładnie tam, gdzie kończy się seria 3:

  • 43-calowy (TCL 43S435), 349,99 USD
  • 50 cali (TCL 50S435), 449,99 USD
  • 55-calowy (TCL 55S435), 499,99 USD
  • 65 cali (TCL 65S435), 699,99 USD
  • 75-calowy (TCL 75S435), 999,99 USD
  • 85-calowy (TCL 85S435), 1 799,99 USD

Z oczywistych powodów seria 4 jest droższa z tych dwóch, choć warto zauważyć, że przy tej samej cenie 43-calowa seria 4 jest wyraźnie lepsza niż 43-calowa seria 3 ze względu na wyższą rozdzielczość i funkcje HDR.

43-calowa seria 4 jest wyraźnie lepsza niż 43-calowa seria 3 ze względu na 4K i HDR.

Chociaż seria 3 jest tańszą opcją z technicznego punktu widzenia, bardzo istotne jest, aby te dwie serie współdzieliły tylko jeden rozmiar ekranu, a przy tym rozmiarze sugerowana cena detaliczna była identyczna. (Prawdą jest również to, że jeśli nie zamierzasz siedzieć bezpośrednio przy ekranie, rozdzielczość 4K w 43-calowym telewizorze lub mniejszym jest znikoma – ale więcej na ten temat poniżej.) Ponadto, z powodu wyżej wymienionych problemów z łańcuchem dostaw, ceny tych telewizorów zmieniały się w trudny do przewidzenia sposób. Musimy to nazwać remisem.

Nasz wybór: Rysować

Projekt

Nóżki i boki panelu serii TCL 4 z logo Roku TV

Źródło: Zrecenzowano / Lee Neikirk

Seria 3 i seria 4 mają prawie identyczny wygląd, chociaż istnieją pewne niewielkie różnice.

Design to kolejny bardzo bliski obszar tych dwóch telewizorów. Od dołączonych śrub po nóżki w kształcie litery V, które wkręca się w panele, są prawie identyczne — ale nie do końca.
Po pierwsze, seria 3 jest ozdobiona trójkątami w stylu Roku z tyłu panelu, podczas gdy żadna taka dekoracja nie zdobi serii 4. Jednak seria 4 ma odłączany kabel zasilający, co daje jej niewielką przewagę pod względem trwałości i wszechstronności.

Oba telewizory są zgodne ze standardem VESA do montażu na ścianie i zawierają identyczne piloty telewizyjne Roku, które naśladują małe, uproszczone piloty dołączone do standardowych urządzeń strumieniowych Roku, takich jak Roku Streaming Stick 4K.

Wybór portu w serii TCL 4

Źródło: Zrecenzowano / Lee Neikirk

Te dwa telewizory oferują identyczny wybór portów, z wyjątkiem tego, że seria 4 zapewnia dostęp do wejścia Ethernet (LAN).

Łączność jest również prawie identyczna: trzy wejścia HDMI 2.0 (z jednym portem HDMI ARC), kompozytowe audio/wideo (przez kabel rozdzielający), wejście RF (koncentryczne), gniazdo słuchawkowe, optyczne cyfrowe wyjście audio i zgodne z mediami Port USB 2.0.
Jedyną różnicą jest to, że w przypadku serii 4 otrzymujesz wejście kablowe Ethernet (LAN), co jest świetnym dodatkiem, ponieważ umożliwia przesyłanie strumieniowe 4K/HDR.

To kolejny obszar, w którym te telewizory są tak podobne, że bardzo trudno jest wybrać wyraźnego zwycięzcę. Seria 4 zapewnia wejście Ethernet, ale w przypadku serii 3 byłoby to zbyteczne, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby potrzebne było stałe połączenie tylko do przesyłania strumieniowego wideo 720p lub 1080p bez HDR.

Nasz wybór: Rysować

Funkcje i inteligentna platforma

Seria TCL 3 wyświetlająca tapetę Roku

Źródło: Zrecenzowano / Lee Neikirk

Gorąco polecamy wersję Roku TV z serii 3 i 4. Jest po prostu tak łatwy w użyciu.

Jeśli chodzi o oprogramowanie, wrażenia z serii TCL 3 i 4 są po raz kolejny prawie identyczne. Oba telewizory Roku zapewniają dostęp do wbudowanego oprogramowania Roku, z którego można korzystać z aplikacją mobilną Roku lub bez niej.

Doświadczenie Roku od dawna jest tym, za co walczymy z różnych powodów: projekt jest szyty na miarę, aby dobrze wyglądał na ekranach telewizorów; duże kwadraty aplikacji sprawiają, że nawigacja jest bardzo łatwa; a Roku jest niezależny od usług przesyłania strumieniowego, więc nie ma priorytetowego traktowania najważniejszych treści, jak w przypadku Amazon i Apple. Doświadczenie Roku jest również stosunkowo ograniczone w porównaniu z bardziej złożonymi platformami, takimi jak webOS firmy LG lub Smart Hub firmy Samsung, więc uruchamia się stosunkowo szybko, nawet na tych podstawowych telewizorach.

Doświadczenie Roku od dawna jest jednym z tych, których się bronimy.

Wszystko to, co można powiedzieć, jest solidne, szczególnie dla osób z niechęcią do technologii. Oprócz poprawek Roku, otrzymujesz szereg dodatkowych funkcji zarówno z serii 3, jak i serii 4: kompatybilność z Apple AirPlay, integracja z asystentem głosowym (Alexa, Hej Google), obsługa Dolby Audio (w tym Dolby Digital Plus dla Dolby Przejście Atmos) i Apple HomeKit.

Nasz wybór: Rysować

Wydajność

Wydajność lub jakość obrazu jest tutaj główną linią różnicującą, ale nawet pod tym względem serie 3 i 4 różnią się tylko nieznacznie w porównaniu z większym ekosystemem telewizorów.

Przeprowadziłem oba telewizory przez nasz proces testowania w celu sprawdzenia. Na pierwszy rzut oka mają wiele wspólnych mocnych i słabych stron. W obu przypadkach otrzymujesz podświetlenie Direct LED bez lokalnego przyciemniania (co oznacza, że ​​diody są rozmieszczone za całym ekranem, a nie tylko wokół obwodu, ale nie przyciemniają ani nie wzmacniają, aby poprawić lokalny kontrast) oraz panele VA LCD z odświeżaniem 60 Hz stawki.

Seria TCL 3 wyświetlająca kolorowe papugi

Źródło: Zrecenzowano / Lee Neikirk

Z podstawowego punktu widzenia wydajności, zarówno seria 3, jak i seria 4 przewyższają swoje przedziały cenowe.

W bardziej praktycznym wymiarze oba telewizory są dobrze dostrojone od razu po wyjęciu z pudełka, oferując zaskakująco dobre poziomy czerni dla modeli podstawowych, dobrą wierność kolorów i wystarczająco płynny ruch dla większości filmów, programów telewizyjnych i gier wideo (do 60 klatek na sekundę ). W tym celu masz jednak podobny zestaw wad: żaden telewizor nie jest zbyt jasny, podczas gdy oba ekrany są bardziej odblaskowe, niż bym chciał (co oznacza, że ​​źródła światła w tle, takie jak okna i lampy, były dobrze widoczne na ekranie) . Zgodnie z oczekiwaniami, oba wyświetlacze mają również dość ograniczone kąty widzenia na poziomie podstawowym, co oznacza, że ​​światło i kolory są przyciemnione i dryfują podczas przesuwania się z boku na bok lub w pionie od środka ekranu.

Seria TCL 4 wyświetlająca treści 4K

Źródło: Zrecenzowano / Lee Neikirk

Chociaż seria 4 nie jest najlepszym telewizorem HDR, jaki testowaliśmy, jest w stanie wyświetlać ostre obrazy 4K z imponującym balansem kolorów.

Ale seria 4 chwyta tutaj niebieską wstążkę, ponieważ zapewnia rozdzielczość 4K i wydajność HDR. Najtańszy telewizor z serii 3 to 32-calowy model o rozdzielczości 720p, co nieco rozpraszało mnie podczas użytkowania (elementy menu Roku były wyraźnie rozpikselowane). Dla porównania seria 4 odtwarzająca treści 4K/HDR wygląda znacznie, znacznie lepiej. Seria 4 nie jest niesamowitym telewizorem HDR, ponieważ brakuje mu jasności i kolorów, aby naprawdę oddać sprawiedliwość treści, ale obsługuje 10-bitową rozdzielczość chromatyczną w porównaniu z 8-bitowymi telewizorami z serii 3, co ostatecznie zapewnia doskonały obraz jakość na koniec dnia.

Jedynym zastrzeżeniem na korzyść serii 3 jest to, że w dostępnych rozmiarach – 32, 40 i 43 cali – ledwo docenisz różnicę między rozdzielczością 1080p i 4K, chyba że używasz jej jak monitora komputerowego.

Nasz wybór: Seria TCL 4

A zwycięzcą jest…

Jest to zrozumiałe, że jest bardzo blisko między tymi dwoma, ale seria 4 jest lepszym telewizorem z ogólnego punktu widzenia dzięki rozdzielczości 4K i możliwościom HDR. Z drugiej strony TCL doskonale zdaje sobie sprawę, że rozdzielczość 4K byłaby prawie zbędna w małych rozmiarach serii 3, a jeśli już, to jej implementacja niepotrzebnie podniosłaby MSRP. To w końcu prokonsumenckie posunięcie.

Prawda jest taka, że ​​jeśli nie kupujesz konkretnie rozmiaru 43-calowego, tak naprawdę nie będziesz miał nawet możliwości wyboru między tymi dwoma: cokolwiek mniejszego, a seria 3 to twój wybór. Ale jeśli kupujesz telewizor 43-calowy (lub wyższy), seria 4 jest oczywistym wyborem, nawet za trochę więcej pieniędzy. W tej samej cenie to nie myślenia. Moja rada eksperta to wydać trochę więcej, jeśli szukasz czegoś takiego jak 75-calowy telewizor lub większy. Ceny serii 4 w tych rozmiarach są atrakcyjne, ale przyciemniony panel i szkło odblaskowe sprawiają, że jest ona bardziej odpowiednia na ścianę restauracji niż do salonu. Jeśli robisz większe zakupy, sprawdź krok w górę Seria TCL 5 zamiast.

Dobrą wiadomością jest to, że w przypadku mniejszych telewizorów klasy podstawowej dość solidna konstrukcja, intuicyjne platformy telewizyjne Roku i niezłomna jakość obrazu zarówno z serii TCL 3, jak i 4 są dowodem na to, dlaczego zostały takie popularne modele od kilku lat. W zależności od potrzeb, naprawdę nie możesz się pomylić z żadnym z nich.

Kup serię TCL 3 w Amazon

Kup serię TCL 4 w Amazon

Back to top button