Recenzje

MacBook Pro 14 kontra MacBook Pro 16: Który z nich kupić?

Dwa laptopy, oba jednakowe w godności, w Twoim koszyku online, gdzie kładziemy naszą scenę: MacBook v MacBook.

Jednak z całą powagą najnowsze MacBooki Pro 14 i MacBook Pro 16 firmy Apple zapewniają prawie wszystkie te same korzyści: ten sam typ wyświetlacza, tę samą liczbę i typy portów łączności, tę samą klawiaturę, ten sam wybór komponentów sprzętowych. Jak więc wybrać między tymi dwoma, skoro są tak podobnymi i równie gwiezdnymi laptopami? Omówimy to wszystko, w tym kilka kluczowych różnic, poniżej.

Kup Apple MacBook Pro 14

Kup Apple MacBook Pro 16

Wydajność

Źródło: recenzja / Joanna Nelius

Mimo że zintegrowany procesor graficzny jest wystarczająco wydajny, aby grać w gry lokalnie, lista dobrych tytułów na macOS jest niewielka. Ale 14-calowy MacBook Pro to świetny laptop do gier w chmurze.

Oba najnowsze 14-calowe i 16-calowe MacBooki Pro mają konfiguracje, które zawierają chipy Apple M1 Pro i M1 Max, więc technicznie rzecz biorąc, można uzyskać taką samą wydajność obliczeniową z obu. Każdy układ ma inną liczbę rdzeni CPU i rdzeni GPU.

MacBook Pro 14 jest standardowo wyposażony w układ M1 Pro, który jest wyposażony w 8-rdzeniowy i 14-rdzeniowy procesor graficzny, 10-rdzeniowy i 14-rdzeniowy procesor graficzny lub 10-rdzeniowy i 16-rdzeniowy procesor graficzny.

MacBook Pro 16 jest wyposażony w najmocniejszy układ M1 Pro (10-rdzeniowy i 16-rdzeniowy procesor graficzny) lub M1 Max z 10-rdzeniowym i 24-rdzeniowym procesorem graficznym lub 10-rdzeniowy procesor i 32-rdzeniowy procesor graficzny. Ale oto problem: możesz również skonfigurować 14-calowego MacBooka Pro z tymi samymi układami M1 Max. Jedynym chipem, którego nie można umieścić w 16-calowym MacBooku Pro, jest podstawowy M1 Pro.

Jeśli patrzysz na te wszystkie liczby rdzeni i myślisz: „Co to wszystko znaczy?”, oto prosty sposób na to: więcej rdzeni oznacza więcej mocy. Na przykład dziesięć rdzeni będzie miało większą moc obliczeniową niż osiem. Nie będzie większej różnicy w codziennych zadaniach, takich jak przeglądanie stron internetowych, ale w zadaniach, takich jak transkodowanie wideo, te dodatkowe rdzenie przyspieszą proces, nawet jeśli trwa to sekundy, a nie minuty.

Zobaczysz znacznie większą różnicę w przetwarzaniu grafiki między 16, 24 i 32-rdzeniowymi opcjami GPU. Do tego stopnia, że ​​najwyższej klasy układ M1 Max poradzi sobie z nowoczesnymi grami wideo za pomocą zewnętrznej karty graficznej.

Na przykład, jak widzieliśmy w naszych testach MacBooka Pro 14 i MacBooka Pro 16, uzyskasz średnio 42 klatki na sekundę w Shadow of the Tomb Raider z 16-rdzeniowym procesorem graficznym, ale średnio 85 kl./s z 32-rdzeniowym procesorem graficznym — podwój liczbę rdzeni, podwój wydajność. To również w rozdzielczości 1080p na najwyższym ustawieniu graficznym.

Ostatecznie, jeśli porównamy bazowego MacBooka Pro 14 z bazowym MacBookiem Pro 16, 16-calowy laptop będzie szybszy, ponieważ jego chip ma więcej rdzeni CPU i GPU. Ale biorąc pod uwagę, że możesz uzyskać taką samą wydajność z każdego laptopa, jeśli są skonfigurowane tak samo, jeden MacBook nie jest lepszy od drugiego w tej kategorii.

Nasz wybór: Wiązanie

Ruchliwość

MacBook Pro 16 M1 Max firmy Apple z otwartym wyświetlaczem.

Źródło: Zrecenzowano / Matthew S. Smith

Prawie wszystko w MacBooku Pro 16 M1 Max firmy Apple zwaliło nas z nóg.

To jest cięte i suche: MacBook Pro 14 to mniejszy laptop, więc oczywiście jest najbardziej przenośny. Jego mniejszy rozmiar oznacza, że ​​waży mniej niż 16 cali — 3,5 funta w porównaniu do 4,8 funta. MacBook Pro 14 ma również mniejszy zasilacz, który ma kształt kwadratu, podczas gdy zasilacz MacBooka Pro 16 jest prostokątny, więc jeśli musisz spakować ładowarkę z laptopem do torby, będziesz mieć nieco więcej miejsca z 14-calowy model.

Nasz wybór: MacBook Pro 14

Cechy

Porty z boku laptopa

Źródło: recenzja / Joanna Nelius

MagSafe powraca na MacBooka Pro!

Ponownie, te modele MacBooka Pro to laptopy Apple z wyższej półki, więc mają lepsze funkcje niż tańsze modele, takie jak więcej portów, lepsza żywotność baterii i wyświetlacz Liquid Retina XDR. W rzeczywistości oba modele MacBooka Pro mają dokładnie te same podstawowe funkcje.

Oba mają trzy porty Thunderbolt 4, jeden port HDMI, jedno gniazdo kart SDXC i port MagSafe 3 do ładowania. Oba mają klawiaturę Magic Keyboard z Touch ID, gładzik Force Touch i ten sam wyświetlacz Liquid Retina XDR o maksymalnej rozdzielczości 2732 x 2048p i gęstości pikseli 264 ppi. Wyświetlacz może również obsługiwać treści HDR o jasności do 1000 nitów.

Jednak MacBook Pro 16 ma znacznie lepszą żywotność baterii niż Pro 14. W naszym podstawowym teście baterii bateria MacBooka Pro 14 działała przez dziesięć godzin i 25 minut, podczas gdy Pro 16 działał niewiarygodnie 22 godziny i 32 minuty. Jeśli potrzebujesz laptopa do edycji wideo lub innych zadań wymagających dużej mocy, będziesz potrzebować większej baterii, zwłaszcza jeśli przypadkowo zapomnisz zasilacza w domu w drodze do pracy lub szkoły.

Nasz wybór: MacBook Pro 16

Cena £

Zbliżenie na klawiaturę laptopa

Źródło: recenzja / Joanna Nelius

14-calowy MacBook Pro zastąpił maleńki czytnik linii papilarnych większym, kwadratowym, wklęsłym klawiszem.

Tutaj sprawy stają się trochę skomplikowane. Ponieważ możesz zmienić konfigurację laptopa, wybierając układ, ilość pamięci i pamięci oraz inne dodatki, które chcesz w MacBooku Pro, bardzo łatwo jest wydać tysiące dolarów na Pro 14 lub Pro 16. Tak więc dla ze względu na argument przyjrzyjmy się podstawowym modelom obu laptopów.

Podstawowy MacBook Pro 14 kosztuje 1999 USD, podczas gdy podstawowy MacBook Pro 16 kosztuje 2499 USD. Czy możesz wybrać Pro 14, uaktualnić go prawie wszystkim, co robi Pro 16 i zaoszczędzić pieniądze? Absolutnie. Jeśli zaktualizujesz układ w Pro 14 do podstawowego układu w Pro 16 (M1 Pro z 10-rdzeniowym procesorem i 16-rdzeniowym GPU), koszt Pro 14 będzie niższy od 2299 do 100 dolarów niż w przypadku Zawodowiec 16.

Zarówno Pro 14, jak i Pro 16 można skonfigurować z maksymalnie 64 GB pamięci (jeśli zdecydujesz się na układ M1 Max) i do 8 TB pamięci. Oba podstawowe modele laptopów mają 512 GB pamięci i 16 GB pamięci, a aktualizacja jednego z tych komponentów kosztuje tyle samo.

Gdybyś wybrał któryś z chipów M1 Max w MacBooku Pro 14, nadal zaoszczędziłbyś pieniądze. Dodanie M1 Max z 10-rdzeniowym procesorem i 24-rdzeniowym procesorem graficznym do Pro 14 daje koszt do 2899 USD, podczas gdy Pro 16 skonfigurowany z tym samym chipem kosztuje 3099 USD lub 200 USD więcej — i jest to najwyższy Układ linii M1 Max podnosi całkowity koszt Pro 14 do 3099 USD, podczas gdy Pro 16 to 3299 USD.

Jedyne, co przegapisz, to większy wyświetlacz i dłuższa żywotność baterii, ale dla większości ludzi 14-calowy wyświetlacz ma idealny rozmiar, a dziesięć i pół godziny pracy na baterii to dużo.

Nasz wybór: MacBook Pro 14

A zwycięzcą jest…

Widok laptopa z góry na dół

Źródło: recenzja / Joanna Nelius

MacBook Pro 14-calowy M1 Pro najlepiej nadaje się dla każdego, kto regularnie zajmuje się edycją zdjęć lub filmów z lekką i umiarkowaną pracą.

Chociaż nie ma wątpliwości, że zarówno MacBook Pro 14, jak i MacBook Pro 16 są doskonałymi laptopami, Pro 14 można skonfigurować tak, aby oferował bardzo podobną wydajność (poza żywotnością baterii) i prawie wszystkie te same funkcje co Pro 16 i nadal kosztował 100 USD lub 200 dolarów taniej. Jeśli wykonujesz dużo pracy wideo lub renderowania 3D, możesz chcieć MacBooka z większym wyświetlaczem i dłuższą żywotnością baterii, ale dla większości ludzi 14-calowy ekran będzie w porządku.

Należy również pamiętać, że MacBook Pro 16 nie oferuje opcjonalnego podstawowego układu M1 Pro (8-rdzeniowy procesor, 14-rdzeniowy procesor graficzny). Jeśli więc liczyłeś na większy wyświetlacz z lepszą żywotnością baterii i obniżenie ogólnych kosztów poprzez uzyskanie mniej wydajnego chipa, nie masz szczęścia. Nie możesz nawet dostać drugiego najpotężniejszego układu M1 Pro w MacBooku Pro 16.

Kup Apple MacBook Pro 14

Kup Apple MacBook Pro 16

Eksperci ds. produktów w Reviewed zaspokoją wszystkie Twoje potrzeby zakupowe. Obserwuj Zrecenzowano w dniu Facebook, Świergotoraz Instagram najnowsze oferty, recenzje produktów i nie tylko.

Ceny były dokładne w momencie publikacji tego artykułu, ale z czasem mogą ulec zmianie.

Back to top button