Recenzje

LG CX vs LG C1: Który telewizor OLED kupić?

W ostatnich latach telewizory OLED należące do linii „C” LG zajęły pierwsze miejsce w naszym rankingu najlepszych telewizorów, jakie można kupić za pieniądze. LG CX 2020 i LG C1 2021 są mniej wyposażone niż luksusowy G1 OLED firmy LG, ale ich niemal idealna wydajność, najnowocześniejsze funkcje i bardziej przyjazna cena sprawiają, że są lepszym zakupem dla większości ludzi.

W tej chwili LG C1 nadal dzieli półkę handlową z LG CX. Ponieważ zupełnie nowy LG C2 jest już dostępny, wiele osób zastanawia się, czy nie byłoby lepiej oszczędzać pieniądze na starszym LG OLED. Zanim zdecydujesz się na jeden z telewizorów, przyjrzyjmy się obu i ustalmy, który z nich powinien być centralnym elementem Twojego kina domowego.

Kup LG C1 w Amazon

Kup LG CX w Amazon

Cena £

Źródło: Recenzja / Jackson Ruckar

LG C1 (widoczny tutaj) jest wyposażony w najnowszą wersję pilota LG Magic Remote i dwa dodatkowe rozmiary ekranu: 48 cali i 83 cale.

Zarówno LG CX, jak i LG C1 zostały wydane razem z nieco bardziej wyszukanymi telewizorami OLED „Galeria”, co czyni je drugimi najcenniejszymi telewizorami LG OLED w swoich latach. Dla jasności przyjrzymy się zarówno sugerowanej cenie detalicznej poszczególnych serii, jak i ich aktualnej cenie sprzedaży. Chociaż nie ma gwarancji, że ceny sprzedaży będą nadal takie same do czasu, gdy to przeczytasz, cena tych telewizorów będzie prawdopodobnie bliższa ich obecnej cenie sprzedaży niż ich oryginalne sugerowane ceny detaliczne, dopóki nie znikną.

Oto jak wstrząsają obie serie:

LG CX:

LG C1:

  • 48-calowy (LG OLED48C1PUB), sugerowana cena detaliczna 1499,99 USD (w sprzedaży za 1046,99 USD na Amazon)
  • 55-calowy (LG OLED55C1PUB), sugerowana cena detaliczna 1 799,99 USD (w sprzedaży za 1 196,99 USD na Amazon)
  • 65-calowy (LG OLED65C1PUB), sugerowana cena detaliczna 2499,99 USD (w sprzedaży za 1 746,99 USD na Amazon)
  • 77-calowy (LG OLED77C1PUB), sugerowana cena detaliczna 3 799,99 USD (w sprzedaży za 2796,99 USD na Amazon)
  • 83-calowy (LG OLED83C1PUA), sugerowana cena detaliczna 5 999,99 USD (w sprzedaży za 4796 USD na Amazon)

Jeśli chodzi o opcje rozmiaru ekranu, nowszy z dwóch telewizorów ma niewielką przewagę, oferując model 83-calowy, który jest świetny dla kupujących, którzy chcą wyskoczyć na gigantyczny ekran. Ze względu na zbliżającą się premierę LG C2 ceny sprzedaży obu tych telewizorów zmieniają się z dnia na dzień. Co zaskakujące, pomimo tego, że C1 jest nowszym telewizorem, jego obecne ceny są albo niższe niż CX, albo mniej więcej takie same (z wyjątkiem modelu 77-calowego).

Nasz wybór: Remis

Projekt

LG CX wyświetlający treści 4K/HDR w salonie

Źródło: Recenzja / Jackson Ruckar

LG C1 ma niemal identyczną konstrukcję jak LG CX (zobacz tutaj).

Poza kilkoma drobnymi różnicami, LG CX i LG C1 są prawie nie do odróżnienia. Na szczęście elementy projektu są fantastyczne, więc otrzymujesz świetnie wyglądający telewizor bez względu na wszystko.

Oba telewizory są wyposażone w cienkie jak brzytwa panele, z których słyną diody OLED, z grubszą obudową, w której znajdują się elementy wewnętrzne telewizora, rozciągające się w dół od środkowej części panelu. Tył obu telewizorów ma dwa odcienie szarości: tył rzeczywistego wyświetlacza składa się z gładkiego metalu, podczas gdy tył obudowy jest owinięty grubym plastikiem o fakturze przypominającej szczotkowany metal.

Kiedy sprawdzaliśmy C1, niedostępna na rynku jednostka, którą otrzymaliśmy na wypożyczenie, miała biały panel i obudowę zamiast standardowego dwukolorowego szarego projektu, który prawdopodobnie znajdziesz w USA. Jeśli mieszkasz w Ameryce Północnej, możesz Prawdopodobnie dostaniesz czarno-szary telewizor, niezależnie od tego, czy wybierzesz CX, czy C1.

Zbliżenie trapezowej podstawy LG C1 widzianej z boku

Źródło: Recenzja / Jackson Ruckar

LG C1 (widoczny tutaj) i LG CX mają trapezoidalną podstawę, która wystaje przed telewizor pod kątem w dół.

Oba telewizory mają tę samą podstawę: skierowaną w dół, trapezoidalną płytę, której przeciwwaga jest ukryta za panelem. Nachylony kąt podstawy został zaprojektowany tak, aby odbijać dźwięk w kierunku publiczności, ale nie jest to najbardziej odpowiedni projekt dla właścicieli soundbarów, którzy będą musieli ustawić swoje urządzenie przed wystającym stojakiem OLED.

Wreszcie, zarówno CX, jak i C1 są wyposażone w nieco inne warianty pilota LG Magic (nazwanego po jego funkcji obsługiwanej ruchem, wskaż i kliknij). Wersja CX jest bliższa kształtowi piłki nożnej, więc jest bardziej prawdopodobne, że będzie się kołysać na powierzchni, ale poza tym te klikery są prawie identyczne.

Podsumowując, nie ma większych różnic między projektami CX i C1. Oba te telewizory są szykowne, zadziwiająco cienkie w najwęższych miejscach i mają elegancką pozę.

Nasz wybór: Remis

Funkcje i inteligentna platforma

Telewizor LG C1 OLED wyświetlający ekran główny webOS w ustawieniu w salonie

Oprócz najnowszej wersji webOS, LG C1 (widoczny tutaj) oferuje również menu ustawień związanych z grami o nazwie Game Optimizer.

Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje i oprogramowanie, istnieją dwie kluczowe różnice między CX a C1, które należy wziąć pod uwagę. Pierwszy dotyczy inteligentnej platformy LG, webOS. Będąc nowszym telewizorem, C1 jest wyposażony w najnowszą iterację webOS, który przybiera nieco inną formę niż jego poprzednicy.

Wcześniejsze wersje webOS — w tym wersja znaleziona w CX — zawierają interfejs użytkownika, który znajduje się głównie w dolnej trzeciej części ekranu. Pozwala to przeskakiwać z aplikacji do aplikacji bez utraty z oczu treści. Nowsza wersja webOS w C1 wykorzystuje ekran główny jako główny punkt wyjścia, co oznacza, że ​​większość zarządzania aplikacjami odbywa się z interfejsem użytkownika oprogramowania zajmującym 100% ekranu. LG powiedziało, że chce umieścić treści strumieniowe na pierwszym planie, stąd przeprojektowanie webOS.

Podsumowując, najnowsza wersja webOS jest szybka, łatwa w nawigacji, a wybór aplikacji zapewnia dużą elastyczność. O ile nie znasz oryginalnego środowiska webOS i nie jesteś nim pasjonatem, prawdopodobnie uznasz, że najnowsza wersja inteligentnej platformy jest lepsza.

Tylko C1 oferuje funkcję Game Optimizer firmy LG, zapewniającą łatwy dostęp do ulepszeń w grach.

Druga największa różnica w dziale funkcji dotyczy gier. Oba diody OLED są wyposażone w FreeSync, G-Sync, tryb Auto Low Latency i cztery porty HDMI 2.1 umożliwiające granie w rozdzielczości 4K przy 120 klatkach na sekundę, ale tylko C1 oferuje Game Optimizer firmy LG, pakiet oprogramowania, który łączy ustawienia związane z grami w jednym, łatwo dostępna szuflada. Menu Game Optimizer zawiera kilka ustawień obrazu specyficznych dla gatunku, czarno-białe stabilizatory, a także opcje poprawy ruchu i opóźnienia wejścia.

Zarówno CX, jak i C1 należą do najlepszych telewizorów, jakie można kupić do gier na Xbox Series X i PlayStation 5, i oba mają wspaniałe inteligentne platformy, ale C1 ma niewielką przewagę w tej kategorii.

Nasz wybór: C1

Występ

Telewizor LG C1 OLED wyświetlający treści 4K/HDR w salonie

Źródło: Recenzja / Jackson Ruckar

LG C1 (widoczny tutaj) ma nieco jaśniejszy obraz niż CX, ale w większości przypadków nie jest to zauważalne – oba telewizory oferują jedne z najlepszych jakości obrazu, jakie kiedykolwiek widzieliśmy.

Niedługo po opublikowaniu naszej recenzji LG C1 zaktualizowaliśmy nasz ranking najlepszych telewizorów, jakie można kupić, umieszczając C1 na pierwszym miejscu — tam, gdzie kiedyś zajmował pozycję CX. Ale czy LG C1 naprawdę działa lepiej niż CX?

Krótko mówiąc, odpowiedź brzmi tak, ale niewiele. Gdybyś umieścił je obok siebie, móc zauważ pewne różnice. C1 jest nieco jaśniejszy niż CX, ale tak naprawdę jest to zauważalne tylko podczas treści HDR. Odbijające się światła (takie jak światło odbijające się od samochodu lub latające iskry) również wydają się jaśniejsze na C1. Ponadto C1 wykonuje nieco lepszą pracę, przedstawiając subtelną gradację tonów cieni, chociaż będziesz potrzebować dość bystrego oka, aby dostrzec różnicę.

C1 jest minimalnie jaśniejszy niż CX.

Nic dziwnego, że oba diody OLED wytwarzają bogate, dokładne kolory niezależnie od zawartości; każdy z nich nasyca 100% gamy kolorów SDR (Rec.709) i około 97% gamy kolorów HDR (DCI-P3). Jeśli chodzi o obsługę ruchu, telewizory są również na szyję, z natywnymi częstotliwościami odświeżania 120 Hz i suwakami poprawy ruchu, które, gdy są używane z umiarem, pomagają wygładzić ruch przy minimalnej ilości artefaktów.

Pod wieloma względami LG C1 jest lepszym telewizorem spośród tych dwóch. Dla większości ludzi jego ulepszenia nie są wystarczająco znaczące, aby je zauważyć, ale przewaga to przewaga, zwłaszcza przy tak podobnych cenach, a C1 z pewnością ma przewagę w dziale wydajności.

Nasz wybór: LG C1

A zwycięzcą jest…

Telewizor LG C1 OLED wyświetlający treści 4K/HDR w salonie

Źródło: Recenzja / Jackson Ruckar

LG C1 (widoczny tutaj) jest tylko nieznacznie lepszy od zeszłorocznego CX. Jeśli możesz znaleźć CX w znacznie niższej cenie sprzedaży, warto wybrać zamiast C1.

LG C1 to – technicznie rzecz biorąc – lepszy telewizor niż LG CX. Koncentruje się bardziej na grach niż jego poprzednik, ponieważ Game Optimizer kładzie większy nacisk na różne ulepszenia sprzętu i oprogramowania telewizora. C1 jest również nieco jaśniejszy niż CX – mile widziana poprawa, pomimo stosunkowo niewielkiego wpływu na wrażenia wizualne.

W pewnym momencie CX był znacznie niższy w cenie niż C1 ze względu na to, że był o rok starszy. Wraz z wydaniem LG C2, cena C1 spadła aż do poziomu CX. Ponieważ oba telewizory znajdują się w tym samym przedziale cenowym, jest jeszcze więcej powodów, aby zainwestować w C1 niż w CX. Jeśli naprawdę chcesz najnowszego i najlepszego, zawsze możesz po prostu przejść do C2, chociaż na pewno zapłacisz za to, co, jak oczekujemy, będzie jaśniejszym ekranem z kilkoma innymi ulepszeniami.

Jeśli uda Ci się dostrzec CX w sprzedaży za znacznie niższą cenę niż ta, którą tu pisaliśmy, byłaby to absolutna kradzież; pomimo tego, że został wydany kilka lat temu, CX nadal jest niesamowitym telewizorem, który będzie wyglądał fantastycznie przez wiele lat. W przeciwnym razie C1 ma przewagę i jest świetnym zakupem, gdy jest wyceniony znacznie poniżej najnowszej serii, więc jeśli szukasz zabójczej oferty, nadszedł czas.

Kup LG C1 w Amazon

Kup LG CX w Amazon


Eksperci ds. produktów w Reviewed zaspokoją wszystkie Twoje potrzeby zakupowe. Obserwuj Zrecenzowano w dniu Facebook, Świergotoraz Instagram najnowsze oferty, recenzje produktów i nie tylko.

Ceny były dokładne w momencie publikacji tego artykułu, ale z czasem mogą ulec zmianie.

Back to top button