Najlepszy autor

Snapdragon 8 Gen 2 vs Snapdragon 8 Gen 1: Co nowego?

Qualcomm oficjalnie zaprezentował drugą generację swojej flagowej platformy mobilnej ze Snapdragonem 8 Gen 2. Ale co się zmieniło od 8 Gen 1?

Czytaj dalej, aby odkryć wszystkie główne różnice między Snapdragon 8 Gen 1 i jego następcą, Snapdragon 8 Gen 2, jeśli chodzi o kluczowe obszary, w tym wydajność, sztuczną inteligencję, aparat i dźwięk.

Szybsza wydajność

Snapdragon 8 Gen 2 oferuje szybszą wydajność zarówno procesora, jak i GPU w porównaniu do zeszłorocznego Snapdragon 8 Gen 1.

Procesor Kryo zapewnia do 35% wyższą wydajność, oferując jednocześnie do 40% lepszą wydajność energetyczną, podczas gdy procesor graficzny Adreno odnotował 25% wzrost wydajności i do 45% większą wydajność energetyczną w porównaniu do swojego poprzednika.

Dodano również sprzętową akcelerację ray tracingu w czasie rzeczywistym, aby zapewnić bardziej autentyczne oświetlenie, pokazy i efekty świetlne w grach mobilnych, a także dalsze ulepszenia wydajności, które można znaleźć w silniku sztucznej inteligencji.

Bardziej zaawansowana sztuczna inteligencja

Qualcomm dodał swój najbardziej zaawansowany jak dotąd silnik AI do Snapdragon 8 Gen 2.

Sensing Hub jest teraz wyposażony w podwójne procesory AI i jest w stanie określić, czy telefon powinien być ustawiony pionowo, czy poziomo na podstawie orientacji twarzy. Istnieje obsługa tłumaczeń na wiele języków i może wykryć horyzont, aby wyprostować zachody słońca podczas korzystania z aparatu.

Sztuczna inteligencja również odnotowała znaczną poprawę wydajności, dzięki czemu jest do 4,35 razy szybsza niż wydajność sztucznej inteligencji w Snapdragon 8 Gen 1.

Tymczasem dodanie Micro Tile Inferencing umożliwia platformie wykonanie większej ilości przetwarzania AI niż jej poprzednik, przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii.

Inteligentniejszy aparat

Snapdragon 8 Gen 2 wykorzystuje pierwszy procesor aparatu Qualcomm oparty na sztucznej inteligencji, 18-bitowy potrójny Cognitive ISP Spectra.

Główną zaletą tego rozwiązania jest dodanie segmentacji semantycznej, która umożliwia przetwarzanie każdej warstwy obrazu w czasie rzeczywistym, co oznacza, że ​​kolor, ton, ostrość i redukcja szumów mogą być modyfikowane warstwa po warstwie w celu uzyskania dokładniejszego efektu końcowego .

Qualcomm umożliwił również zmianę rozmiaru i kształtu bokeh w czasie rzeczywistym, co oznacza, że ​​rozmyte kształty mogą być większe, mniejsze, a nawet w kształcie serca na 8 Gen 2.

Bardziej wciągający dźwięk

Podczas gdy Snapdragon Sound w 8 Gen 1 obsługiwał dźwięk przestrzenny, 8 Gen 2 obsługuje teraz dynamiczny dźwięk przestrzenny przy użyciu technologii śledzenia głowy.

Oznacza to, że dźwięk pozostanie nieruchomy, nawet jeśli poruszysz głową, zapewniając bardziej wciągające wrażenia słuchowe, które lepiej przypominają prawdziwy dźwięk przestrzenny. Na przykład, jeśli głos ma brzmieć tak, jakby dochodził z ekranu przed tobą, tak go usłyszysz — nawet jeśli odwrócisz głowę.

Snapdragon 8 Gen 2 widzi również znacznie mniejsze opóźnienia podczas przesyłania strumieniowego dźwięku przez Bluetooth, z opóźnieniem spadającym z 89 ms na 8 Gen 1 do zaledwie 48 ms na 8 Gen 2.

Back to top button