Najlepszy autor

Snapdragon 8 Gen 2 vs Apple A16 Bionic: jak mają się do siebie?

Jeśli chcesz ulepszyć swój wysokiej klasy smartfon w 2023 roku, prawdopodobnie będziesz wybierać między urządzeniami zasilanymi przez jeden z dwóch chipsetów – Snapdragon 8 Gen 2 i Apple A16 Bionic.

A16 można znaleźć w iPhonie 14 Pro i 14 Pro Max, a Snapdragon 8 Gen 2 będzie dostępny w wielu jeszcze nie ogłoszonych telefonach z Androidem.

Czytaj dalej, aby odkryć wszystkie największe podobieństwa i różnice między Apple A16 Bionic a Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2.

procesor

Snapdragon 8 Gen 2 jest wyposażony w procesor Kryo, 64-bitowy procesor oparty na procesie 4 nm. Procesor składa się z 1 głównego rdzenia, 4 rdzeni wydajnościowych i 3 rdzeni wydajnościowych, zapewniając o 35% wyższą wydajność i 40% lepszą efektywność energetyczną w porównaniu do swojego poprzednika, Snapdragon 8 Gen 1.

Ale jak wypada w porównaniu z A16 Bionic?

A16 jest wyposażony w 6-rdzeniowy procesor, w tym 2 rdzenie o wysokiej wydajności i 4 rdzenie o wysokiej wydajności, co oznacza, że ​​zawiera jeden rdzeń wydajnościowy więcej, ale ogólnie mniej rdzeni.

Podobnie jak 8 Gen 2, procesor A16 jest również oparty na architekturze 4 nm, co pozwala na zastosowanie 16 miliardów tranzystorów w celu uzyskania większej wydajności niż chipy oparte na poprzednim procesie 5 nm.

Apple twierdzi, że procesor może obsłużyć wymagające obciążenia i tak jest 40% szybciej niż konkurencja. Firma nie wymieniła żadnego konkretnego rywala w swoim komunikacie prasowym, ale jeśli Apple odnosi się do 8 Gen 1, 35% wzrost wydajności w 8 Gen 2 sprawi, że platforma będzie bardziej zgodna z A16 Bionic pod względem wydajność.

GPU

Snapdragon 8 Gen 2 jest wyposażony w procesor graficzny Adreno, który umożliwia obsługę silnika Unreal Engine 5 i fotorealistycznych postaci ludzkich z Metahuman, a także, po raz pierwszy w chipie smartfona, sprzętową akcelerację Ray Tracing w czasie rzeczywistym.

Apple wyposażyło swojego A16 Bionic w przyspieszoną 5-rdzeniową kartę graficzną. Układ korzysta również z o 50% większej przepustowości pamięci niż A15 Bionic, która, jak twierdzi, działa w celu obsługi bardziej wymagających gier i aplikacji graficznych.

Aparat fotograficzny

Wraz ze Snapdragonem 8 Gen 2, Qualcomm wprowadził na rynek swój pierwszy w historii procesor aparatu oparty na sztucznej inteligencji, Spectra 18-bit triple Cognitive ISP.

Cognitive ISP obsługuje segmentację semantyczną, która umożliwia kamerze identyfikowanie różnych warstw – takich jak twarze, ubrania i tła – oraz ich osobną optymalizację, modyfikując kolor, ton, ostrość i redukcję szumów w czasie rzeczywistym. Qualcomm porównuje ten proces do warstw Photoshopa, ale uchwyconych w ISP.

Dostawca usług internetowych pozwala również na robienie zdjęć o rozdzielczości do 200 megapikseli i przechwytywanie wideo 8K w 10-bitowym HDR, podczas gdy iPhone 14 Pro z A16 Bionic jest ograniczony do wideo 4K i 48-megapikselowych zdjęć.

Podobnie jak Snapdragon 8 Gen 2, A16 Bionic wykorzystuje technologie sztucznej inteligencji do obsługi funkcji fotografii obliczeniowej. Procesor, karta graficzna, silnik neuronowy i dostawca usług internetowych wspólnie wykonują do 4 bilionów operacji na zdjęcie zrobione za pomocą czteropikselowego czujnika aparatu iPhone’a 14 Pro.

sztuczna inteligencja

Snapdragon 8 Gen 2 jest wyposażony w najbardziej zaawansowany silnik sztucznej inteligencji firmy Qualcomm, który zapewnia nawet 4,35 razy wyższą wydajność w porównaniu z poprzednikiem i ulepszeniami sztucznej inteligencji na całej platformie.

Qualcomm Sensing Hub jest teraz wyposażony w dwa procesory AI. Urządzenia napędzane flagowym chipsetem będą w stanie określić, czy powinny być portretowe, czy poziome na podstawie orientacji twarzy, wykrywać horyzonty, aby wyprostować zachody słońca i uzyskiwać tłumaczenia na wiele języków.

Aparat Always Sensing może również automatycznie otwierać kody QR bez konieczności odblokowywania telefonu i ręcznego otwierania aplikacji aparatu, dzięki czemu skanowanie menu w restauracjach jest znacznie szybsze.

Tymczasem A16 Bionic jest wyposażony w najnowszy 16-rdzeniowy silnik neuronowy firmy Apple, który według firmy jest w stanie wykonać prawie 17 bilionów operacji na sekundę.

Oba urządzenia zużywają też mniej energii niż ich odpowiednicy poprzednicy. Snapdragon 8 Gen 1 wykorzystuje Micro Tile Inferencing, aby wykonać więcej przetwarzania AI i zużywać mniej energii, podczas gdy A16 Bionic wykorzystuje architekturę syntezy jądrowej, aby zapewnić zarówno wydajność, jak i oszczędność energii.

Back to top button