Najlepszy autor

Samsung Galaxy S vs Galaxy A: Jaka jest różnica?

Prawdopodobnie dużo słyszałeś o liniach Samsung Galaxy S i Samsung Galaxy A w ciągu ostatnich kilku miesięcy wraz z wydaniem serii S23 oraz A14, A34 i A54 na początku 2023 roku, ale jaka jest różnica między tymi dwiema kolekcjami smartfonów?

Kluczowe różnice między serią Samsung S i serią Samsung A rozkładamy tutaj, w tym ceny, budowę, aparaty, wydajność i obietnice aktualizacji oprogramowania, które pomogą Ci zdecydować, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Nie ma potrzeby sięgania po najwyższej klasy S23 Ultra, jeśli mimo wszystko byłbyś całkowicie zadowolony ze średniej klasy Galaxy A54!

Mamy teraz również wybór najlepszych telefonów Samsung, jeśli jesteś oddanym fanem Samsunga szukającym kolejnej aktualizacji, wraz z naszym wyborem najlepszych telefonów z Androidem i najlepszych smartfonów, jeśli nie jesteś takim purystą.

cennik

Największą różnicą między flagową linią Galaxy S a linią Galaxy A jest cena, jaką za nie zapłacisz. Linia Galaxy S jest skierowana na flagowy rynek premium z Galaxy S23 już od 849 GBP, podczas gdy najwyższej klasy Galaxy S23 Ultra przywróci Ci oszałamiającą cenę 1249 GBP.

Galaxy S23 Ultra leżał na stole
Najwyższej klasy Galaxy S23 Ultra

Na tym poziomie znajdziesz bardzo mały kompromis w zakresie oprogramowania i sprzętu, a Samsung rzuca zlewozmywak w swoim flagowym asortymencie, aby wyróżnić się w bardzo konkurencyjnym segmencie rynku.

To w porównaniu z linią Galaxy A, która zaczyna się od 179 funtów za Samsunga Galaxy A14, wzrasta do 349 funtów za Samsunga Galaxy A34 i wzrasta do 449 funtów za ulepszoną Galaxy A54. Tradycyjnie istniał topowy model Galaxy A 7X, ale został on odrzucony wraz z kolekcją 2023.

W przypadku budżetowych i średnich cen, zwykle istnieją kompromisy z serii A, czy to w materiałach użytych w korpusie, czy w niektórych specyfikacjach. Trudno jest znaleźć solidne, wszechstronne urządzenie na tańszym końcu rynku, z telefonami zwykle projektowanymi z pewnym naciskiem – czy to na ekran, aparaty fotograficzne, żywotność baterii –.

Teraz, gdy ustawiliśmy już scenę, zagłębimy się nieco w kluczowe różnice między liniami Galaxy S i Galaxy A.

Jakość wykonania

Najbardziej oczywistą różnicą między tymi dwiema seriami jest jakość wykonania, przy czym flagowa seria Galaxy S wykorzystuje wysokiej jakości materiały, takie jak szkło i aluminium, w porównaniu do plastikowego korpusu i tyłu, które można znaleźć w większości smartfonów Galaxy A.

Moduły aparatu w Samsungu Galaxy A54
Galaxy A54 (po lewej) kontra Galaxy S23 (po prawej)

Niektóre smartfony Galaxy A starają się nieco wypełnić tę lukę, a Galaxy A54 ma szklany tył, aby dodać wrażenia premium, ale obudowa jest nadal zbudowana z poliwęglanu (zasadniczo z tworzywa sztucznego).

Szklane tyły najnowszej kolekcji serii S są również chronione szkłem Gorilla Glass Victus 2 firmy Corning, które, miejmy nadzieję, powinno chronić je przed stłuczeniem po upuszczeniu. Seria A ma tutaj przewagę i nie ma realnego sposobu na rozbicie plastikowego tyłu, choć z drugiej strony jest bardziej podatna na lekkie zadrapania niż szkło.

Istnieje również niewielka różnica w poziomie oferowanej odporności na kurz i wodę, przy czym linia Galaxy S oferuje pełną ochronę IP68, podczas gdy linia Galaxy A znajduje się tuż obok najwyższego miejsca w klasie IP67. O ile nie masz skłonności do pozostawiania telefonu zanurzonego w wodzie, różnica w ocenach powinna być raczej symboliczna.

kamery

Oferta aparatów może się znacznie różnić w kolekcjach Galaxy S i Galaxy A.

Seria Samsung Galaxy S oferuje najlepszą technologię aparatu, jaką Samsung ma do zaoferowania, podzieloną na aparaty główne o wysokiej rozdzielczości, teleobiektywy i ultraszerokokątne aparaty fotograficzne, zwykle z łatwością radzące sobie zarówno w dobrze oświetlonych, jak i słabo oświetlonych środowiskach. Są również zdolne do przechwytywania wideo w wysokiej rozdzielczości 8K, a także przechwytywania wideo HDR przy 4K przy 60 klatkach na sekundę.

Moduł aparatu w Galaxy S23 Ultra
Konfiguracja tylnego aparatu Galaxy S23 Ultra

Najwyższej klasy model Galaxy S Ultra idzie o krok dalej dzięki ulepszonemu aparatowi głównemu i dodatkowemu obiektywowi oferującemu 10-krotny zoom optyczny i imponujący 100-krotny zoom cyfrowy, idealny do robienia zdjęć księżyca. W szczególności S23 Ultra jest wyposażony w imponujący aparat główny 200 MP z technologią łączenia pikseli 16 w 1, która naprawdę poprawia jakość przechwytywania obrazu.

Seria Samsung Galaxy A tradycyjnie pozostawała w tyle, wykorzystując kombinację czujników głównych, ultraszerokokątnych, makro i głębokości, choć nieco się to zmieniło w 2023 r., kiedy seria A oferuje teraz linię główną, ultraszerokokątną i teleobiektyw, podobnie jak Galaxy S kolekcja.

Kamery nie są tak wysokiej rozdzielczości, a czujniki, które je napędzają, nie są tak wydajne, ale są przyzwoitymi wykonawcami i przynajmniej uzyskasz dostęp do tych samych trzech głównych trybów fotografowania, co flagowy zakres.

Wydajność

Największym wyróżnikiem obu marek Galaxy jest oferowany poziom wydajności.

Seria Galaxy S zwykle może pochwalić się procesorem najwyższej klasy dostępnym w tamtym czasie, a seria Galaxy S23 może pochwalić się ekskluzywnym chipsetem Snapdragon 8 Gen 2 dla Galaxy ze zwiększonymi częstotliwościami zegara w stosunku do już imponującego standardu Snapdragon 8 Gen 2, który można znaleźć w konkurencyjnych flagowcach, takich jak OnePlus 11 i Xiaomi 13 Pro.

Te chipsety oferują potężną wydajność, która poradzi sobie z niemal wszystkim, co użytkownicy mogą im rzucić, od wysokiej klasy gier AAA po edycję wideo w locie, a także zwykle charakteryzują się najlepszą wydajnością energetyczną.

Samsung Galaxy A34 w dłoni
Samsunga Galaxy A34

To w porównaniu z serią Samsung A, która ma trochę podziału procesora w zależności od modelu, na który się zdecydujesz – Galaxy A34 ma średniej klasy MediaTek Dimensity 1080, podczas gdy A54 korzysta z własnego Exynos 1380 Samsunga – ale niezależnie od specyfiki, Chipsety nie będą w stanie konkurować z flagowcami.

Nie oznacza to, że są opóźnione – nie mieliśmy żadnych skarg na Galaxy A54 – ale niektóre elementy, takie jak zmiana obiektywu aparatu, otwieranie aplikacji i ładowanie gier, mogą zająć trochę więcej czasu, niż niektórzy by chcieli.

Aktualizacje oprogramowania

Podczas gdy niektóre poprzednie generacje Galaxy A nie mogły konkurować z obietnicą wieloletniej aktualizacji systemu operacyjnego flagowej serii Galaxy S, to się zmieniło w 2023 roku.

Wszystkie telefony Galaxy S i Galaxy A wydane w tym roku mają tę samą obietnicę czterech głównych aktualizacji systemu operacyjnego Android i pięciu lat aktualizacji zabezpieczeń, co jest jednym z najlepszych na rynku Androida, więc będziesz otrzymywać duże aktualizacje przez kilka następnych lat, niezależnie od modelu, który ostatecznie kupisz.

Back to top button