Najlepszy autor

Najlepszy czujnik dymu 2023: chroń swój dom i rodzinę od 15 GBP

Straż pożarna i ratownictwo brały udział w ponad 150 000 pożarów w zeszłym roku w samej Anglii i chociaż liczba ofiar śmiertelnych pożarów spadła do najniższego w historii poziomu, 240 osób nadal straciło życie. Zakup czujnika dymu to jeden z najważniejszych kroków, jakie możesz podjąć, aby chronić swój dom, swoje życie oraz życie swojej rodziny i przyjaciół. Może dać ci wczesne ostrzeżenie o pożarze, zanim się rozprzestrzeni, i najlepszą szansę na bezpieczne wydostanie się wszystkich z domu.

W rzeczywistości większość domów wymaga więcej niż jednego czujnika dymu, obok detektorów tlenku węgla (CO) i ciepła. Chronią one przed znanym cichym zabójcą lub obejmują obszary takie jak kuchnia, w których może powstać pożar, ale czujnik dymu byłby niepraktyczny. I chociaż nie jest trudno znaleźć przyzwoity czujnik dymu w dobrej, przystępnej cenie, istnieje kilka starszych lub mniej skutecznych modeli i istnieje kilka opcji lub funkcji, na które warto zwrócić uwagę. Jesteśmy tutaj, aby powiedzieć Ci, co to jest i skierować Cię w stronę najlepszego czujnika dymu dla Ciebie.


Najlepsze czujniki dymu: w skrócie


Jak wybrać najlepszy dla siebie czujnik dymu

Czujniki dymu występują w dwóch podstawowych typach, które różnią się sposobem wykrywania dymu. W pierwszym przypadku niewielka ilość radioaktywnego izotopu (o wiele za mała, aby spowodować jakiekolwiek szkody) powoduje jonizację powietrza w czujniku dymu. W przypadku przedostania się dymu cząsteczki zjonizowanego powietrza reagują, powodując zmianę zachowania elektrycznego, co wyzwala alarm. Te alarmy jonizacyjne są czułe i szybko reagują, ale są również podatne na fałszywe alarmy. Stąd klasyczna irytacja czujnika dymu, który włącza się za każdym razem, gdy palisz tosty.

Drugi typ wykorzystuje czujnik optyczny, który widzi dym, gdy dostaje się do komory czujnika, uruchamiając alarm. Szybko wykrywają tlące się pożary, które wytwarzają dużo dymu – takiego, jaki pojawia się, gdy zapalają się tapicerki i miękkie meble – ale nie są tak wrażliwe na inne rodzaje ognia. Jednak różnica nie jest ogromna i jest mniej prawdopodobne, że zostaną przypadkowo uruchomione podczas gotowania.

Z reguły najlepiej jest używać alarmów optycznych w salonach, sypialniach lub korytarzach na parterze, gdzie albo masz dużo mebli tapicerowanych i miękkich mebli, albo alarm może zostać uruchomiony przez opary kuchenne. Zachowaj alarmy jonizacyjne w korytarzach na piętrze lub w obszarach, w których kurz lub kontakt z żywiołami (np. przez otwarte drzwi) może potencjalnie uruchomić czujnik optyczny. W razie wątpliwości skorzystaj z opcji optycznej lub użyj alarmu wieloczujnikowego. Wiele straży pożarnych generalnie zniechęca do używania alarmów jonizacyjnych, a niektórzy producenci zaprzestali obecnie produkcji swoich produktów jonizacyjnych.

Do użytku w kuchni, garażu lub warsztacie straż pożarna zaleca również zamontowanie czujnika temperatury. Wyczuwają one raczej gorące powietrze niż dym i uruchamiają się, gdy powietrze w komorze czujnika osiągnie określoną temperaturę, która zwykle wynosi 58°C. Alarmy cieplne reagują wolniej niż rzeczywiste czujniki dymu, ale nie są również tak podatne na fałszywe alarmy. Nie zapalą się, gdy grillujesz kiełbaski lub pieczesz tosty, ale nadal zapewniają wystarczające ostrzeżenie, jeśli coś zapali się w Twojej kuchni.

Różne marki i modele będą wolniej lub szybciej wykrywać przechodzący przez nie dym i będą miały różne alarmy działające na różnych poziomach głośności. Niektóre są nawet wyposażone w alarmy głosowe lub światła stroboskopowe. Jednak wszystkie alarmy sprzedawane w Wielkiej Brytanii muszą spełniać normę BS EN 14604:2005, która określa wymagania, testy i kryteria wydajności dla czujników dymu wykorzystujących czujniki optyczne lub jonizacyjne. Alarmy przegrzania podlegają oddzielnej normie BS 5446-3:2003.

CZYTAJ DALEJ: Czy panele fotowoltaiczne są tego warte?

A co z baterią?

Baterie były słabością większości domowych czujników dymu, wymagały wymiany mniej więcej co roku i zwykle się rozładowywały, co powodowało dzwonienie alarmu niskiego poziomu baterii w środku nocy. Podobnie jak w przypadku alarmów tlenku węgla, obecnie panuje trend w kierunku alarmów z wbudowaną, 10-letnią baterią litową, zaprojektowaną tak, aby działała przez cały efektywny okres eksploatacji alarmu. W Szkocji jest to obecnie wymóg prawny. Jednak w Anglii i Walii nadal można kupować i używać alarmów z wymienną baterią 9 V, a te często działają taniej. Zalecamy dopłatę za wygodę i spokój ducha, ale wybór należy do Ciebie.

Czy jest coś jeszcze wartego uwagi?

Od lutego 2022 r. w Szkocji będą obowiązywały dalsze wymogi prawne, zgodnie z którymi alarmy muszą być ze sobą powiązane, co oznacza, że ​​jeśli jeden z nich wyłączy się w domu, włączą się wszystkie. Zwykle oznacza to zakup zestawu połączonych ze sobą alarmów, które łączą się przez dedykowane połączenie RF zamiast Bluetooth, Wi-Fi, Zigbee lub jakiegokolwiek innego standardu bezprzewodowego. Będziesz musiał mieć czujnik dymu w salonie i na każdym korytarzu lub podeście, a także czujnik ciepła w kuchni.

Oczywiście jest całkowicie możliwe podłączenie czujników dymu bezpośrednio do sieci domowej za pośrednictwem Wi-Fi, zastrzeżonego połączenia lub koncentratora Zigbee lub Z-Wave. Ich zaletą jest to, że mogą ostrzegać o pożarze za pomocą alarmu lub alertu na smartfonie, a także, w przypadku niektórych systemów, uruchamiać inteligentne oświetlenie.

PRZECZYTAJ DALEJ: Najlepsze alarmy tlenku węgla


Najlepsze czujniki dymu, które możesz kupić w 2023 roku

1. Google Nest Protect: Najlepszy inteligentny alarm dymu i tlenku węgla

Cena po sprawdzeniu: 92 £ | Sprawdź cenę na Amazonie

Chociaż istnieją inne inteligentne czujniki dymu, Nest Protect jest klasą samą w sobie. Łączy się z Internetem przez Wi-Fi i wysyła raporty na Twój telefon lub tablet za pośrednictwem aplikacji na iOS lub Androida. Kiedy wyczuje dym, wysyła kilka ostrzeżeń słownych przed aktywacją alarmu 85dB, dając ci wystarczająco dużo czasu na dezaktywację alarmu za pomocą aplikacji lub machając do wbudowanego czujnika ruchu, zanim usłyszysz słuch. Wykrywa również tlenek węgla i może nawet nakazać termostatowi Nest wyłączenie kotła, jeśli wykryje wyciek.

Tymczasem system kolorowych wskaźników na centralnym pierścieniu zapewnia wizualne alerty i aktualizacje, a nawet subtelne nocne światło, jeśli mijasz je w ciemności. Jest droższy niż inne czujniki dymu, ale jeśli inwestujesz w uczynienie swojego domu inteligentniejszym, jest to alarm do kupienia.

Kluczowe specyfikacje – typ: Optyka z rozszczepionym widmem; Typ Baterii: 6 x bateria litowa AA; Wyświetlacz: Wskaźnik pierścieniowy LED; Głośność alarmu: 85 dB; Łączność: Wi-Fi 802.11n; Połączone: NIE


2. FireAngel Pro Connected: najlepiej podłączony czujnik dymu

Cena po sprawdzeniu: 73 £ | Sprawdź cenę w Screwfix

Jako zwykły czujnik dymu, Pro Connected jest drogi, ale sprawdza się, gdy sparujesz go z inną jednostką Pro Connected lub podłączysz przez Wi-Fi jako inteligentny alarm. Możesz podłączyć czujniki dymu, czujniki ciepła i czujniki CO z serii Pro Connected, tak aby w przypadku zadziałania jednego z nich wszystkie zadziałały. To i 10-letnia szczelna bateria oznaczają, że są zgodne z ostatnimi zmianami w szkockim ustawodawstwie i że nie przegapisz alarmu, jeśli mieszkasz w większej posiadłości, masz ubytek słuchu lub spędzasz dużo czasu czas z ryczącym telewizorem lub słuchawkami na uszach.

Dodaj bramkę za 50 GBP, aby połączyć swoje alarmy za pośrednictwem sieci Wi-Fi z aplikacją FireAngel Connected, z natychmiastowymi alertami za pośrednictwem aplikacji lub poczty e-mail oraz możliwością przeprowadzania testów z poziomu aplikacji lub za pomocą umiejętności Alexa. Możesz także monitorować alerty w kilku nieruchomościach, co może być przydatne, jeśli masz rodziców w podeszłym wieku lub lokal biznesowy, który musisz mieć na oku. Podobnie jak FireAngel ST-622Q poniżej, wykorzystuje firmowy czujnik Thermoptek, zapewniając mu wysoką czułość bez nadmiernych fałszywych alarmów.

Kluczowe specyfikacje – typ: Optyczny Thermoptek; Typ Baterii: Wewnętrzny lit, żywotność 10 lat; Wyświetlacz: Czerwone/bursztynowe diody LED; Głośność alarmu: 85 dB; Łączność: Bezpieczny Wi-Fi 2; Połączone: Tak


3. Kidde 10Y29: Najlepszy prosty czujnik dymu

Cena po sprawdzeniu: 15 funtów | Sprawdź cenę na Amazonie

Szukasz niedrogiego alarmu, który możesz zamontować i zapomnieć? Przywitaj się z Kidde 10Y29. Jest łatwy w montażu, łatwy w aktywacji i nie może być dużo prostszy w użyciu. Zamknięta bateria wystarcza na 10 lat, a jeden przycisk testuje alarm i wycisza go, jeśli przypadkowo się włączy. Sprytnie, alarm uruchamia się cicho podczas testowania, zwiększając się do pełnej rakiety 85dB tylko wtedy, gdy przytrzymasz przycisk testowy przez pięć sekund. Tymczasem wyciszenie alarmu wyłącza go na pięć sekund, dając ci trochę czasu na oczyszczenie powietrza z dymu ze spalonych tostów. Gęsty dym zastąpi wyciszenie, więc nadal będziesz bezpieczny.

10Y29 szybko reagował na symulowany dym podczas testów, a przy pełnym przechyleniu alarm jest wystarczająco głośny, aby obudzić śpiących, jeśli nie martwych. To świetny czujnik dymu, który po prostu działa.

Kluczowe specyfikacje – typ: Optyczny; Typ Baterii: Wewnętrzny lit, żywotność 10 lat; Wyświetlacz: czerwona dioda LED; Głośność alarmu: 85 dB; Łączność: nie dotyczy; Połączone: NIE


4. FireAngel ST-622Q: Najlepszy czujnik dymu o długiej żywotności

Cena po sprawdzeniu: 25 funtów | Sprawdź cenę na Amazonie

Jeśli nie potrzebujesz inteligentnych funkcji serii Pro Connected, ST-622Q oferuje technologię czujnika Thermoptek firmy FireAngel w znacznie bardziej przystępnej cenie. Thermoptek łączy czujnik optyczny z czujnikiem temperatury, zwiększając czułość czujnika optycznego wraz ze wzrostem temperatury. Pomysł polega na szybszym reagowaniu na wszystkie rodzaje pożarów bez tworzenia dodatkowych fałszywych alarmów, aw naszych testach stwierdziliśmy, że jest to szybkie i dokładne.

Jeśli włączy się przypadkowo, duży, centralny przycisk testu/wyciszenia ułatwia wyciszenie, oszczędzając uszy przed trzepotaniem. Podobnie jak w przypadku Pro Connected, kupujesz dziesięć minut na oczyszczenie powietrza, a funkcja „spania spokojnego” zapewnia osiem godzin ciszy, jeśli naciśniesz przycisk, gdy zacznie się ostrzeżenie o niskim poziomie naładowania baterii. Drobne poprawki, takie jak ten, podnoszą ST-622Q ponad zwykłe czujniki dymu, co czyni go jedną z najlepszych opcji dla większości gospodarstw domowych.

Kluczowe specyfikacje – Typ: Optyczny Thermoptek; Typ Baterii: Wewnętrzny lit, żywotność 10 lat; Wyświetlacz: czerwona dioda LED; Głośność alarmu: 85 dB; Łączność: nie dotyczy; Połączone: NIE


5. Kidde 29HD: Najlepszy budżetowy zestaw czujników dymu

Cena po sprawdzeniu: 22 £ | Sprawdź cenę na Amazonie

Wyposażenie domu w czujniki dymu może być drogie, co sprawia, że ​​ten okazyjny pakiet jest dość atrakcyjny. Skutecznie dostajesz dwa alarmy za niewiele więcej niż jeden, a dzięki czujnikom optycznym, przyciskom testowania i wyciszania oraz dołączonym bateriom nie tracisz niezbędnych funkcji.

W rzeczywistości są tylko dwa minusy. Po pierwsze, wracamy do alkalicznych baterii 9 V zamiast nowoczesnych 10-letnich baterii litowych, więc będziesz musiał je wymieniać co roku. Oznacza to również, że ten alarm nie jest zgodny ze szkockim prawem, które wejdzie w życie w 2022 roku. Po drugie, otrzymujesz tylko trzyletnią gwarancję, podczas gdy inne alarmy oferują pięć lub dziesięć lat. Jeśli żadna z tych opcji nie jest przełomowa, możesz zachować bezpieczeństwo i zaoszczędzić trochę gotówki.

Kluczowe specyfikacje – typ: Optyczny; Typ Baterii: alkaliczne 9V; Wyświetlacz: czerwona dioda LED; Głośność alarmu: 85 dB; Łączność: nie dotyczy; Połączone: NIE


6. Alarm termiczny FireAngel HT630: najlepszy alarm termiczny

Cena po sprawdzeniu: 40 £ | Sprawdź cenę na Amazonie

Czujniki dymu odgrywają kluczową rolę w ochronie domu, ale nie sprawdzają się w pomieszczeniu, w którym wybucha najwięcej pożarów: w kuchni. Tutaj potrzebujesz alarmu termicznego, który reaguje na zmiany temperatury, a nie na zmiany ciepła. FireAngel HT630 to dobre, niedrogie, dobrze oceniane urządzenie, objęte dziesięcioletnią gwarancją i zasilane szczelną baterią litową o dziesięcioletniej żywotności.

Łączy w sobie czujnik FireAngel Thermistek z dyskiem cieplnym, który ma za zadanie odbijać kierunkowe ciepło z ognia na czujnik, dzięki czemu można uzyskać szybszą reakcję na wybuch. I podobnie jak czujniki dymu FireAngel zasilane Thermoptek, ma przycisk wyciszania, który można nacisnąć, jeśli niepotrzebnie się włączy, oszczędzając 85 dB hałasu w uchu. Ponieważ nie ma wzajemnych połączeń między alarmami, będziesz potrzebować droższego WHT-630Q, aby zachować zgodność ze szkockim prawem, ale zapewnia to niezbędną dodatkową warstwę ochrony przeciwpożarowej za cenę pizzy lub kilku biletów do kina.

Kluczowe specyfikacje – Typ: Czujnik ciepła Thermistek; Typ Baterii: Wewnętrzny lit, 10-letnia żywotność; Wyświetlacz: czerwona dioda LED; Głośność alarmu: 85 dB; Łączność: nie dotyczy; Połączone: NIE


Back to top button