Najlepszy autor

Najlepsze szlifierki orbitalne wypróbowane i przetestowane w 2023 roku

Jeśli zamierzasz dużo pracować w drewnie w domu, niezależnie od tego, czy chodzi o majsterkowanie, czy wytwarzanie rzeczy z drewna do sprzedaży online, szlifierka to pozycja obowiązkowa w twoim zestawie narzędzi. Szlifierka elektryczna nie tylko pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu, ale może również zapewnić znacznie lepsze wykończenie.

Jednak znalezienie odpowiedniej szlifierki do swojego obciążenia nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy można wydać albo skromną kwotę pieniędzy, albo małą fortunę. Istnieje również wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie szlifierki.

Poza lojalnością wobec marki i osobistymi preferencjami, musisz także zdecydować, czy szlifierka powinna być przewodowa czy bezprzewodowa; czy potrzebujesz zmiennej prędkości; i jakiej powierzchni szlifierskiej potrzebujesz.

Ta strona pomoże Ci poruszać się po świecie szlifierek orbitalnych. Poniżej znajdziesz nasz wybór najlepszych szlifierek oscylacyjnych do kupienia wraz z obszernym przewodnikiem po zakupach, który wyjaśnia wszystko, co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję.

Najlepsza szlifierka orbitalna: w skrócie


Jak wybrać najlepszą szlifierkę orbitalną dla siebie

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze szlifierkami orbitalnymi, może być wiele mylących słów i specyfikacji, które często nie są dobrze wyjaśnione na stronach internetowych sprzedawców.

Co to jest szlifierka orbitalna?

Zamiast obracać się po pełnym okręgu, jak płyta winylowa na gramofonie, podkładka szlifierki orbitalnej porusza się małymi ruchami okrężnymi – podobnie jak szorujesz ściereczką talerz obiadowy. Ponieważ jest to tak mały ruch orbitalny, dla użytkownika wydaje się to być wibracją.

Oprócz standardowych szlifierek oscylacyjnych, którymi jest zdecydowana większość szlifierek elektrycznych do majsterkowania, można również kupić tzw. losowe szlifierki orbitalne.

Te szlifierki nadal mają standardowy ruch orbitalny, ale dodają element losowy, więc oprócz regularnej orbity oscylują w nieprzewidywalny sposób. Połączenie tych dwóch ruchów zmniejsza prawdopodobieństwo powstania regularnego wzoru na szlifowanym drewnie.

Szlifierki oscylacyjne mają zwykle okrągłą podkładkę szlifierską, ale szlifierki oscylacyjne mogą mieć wiele kształtów i rozmiarów. Jeśli możesz sobie pozwolić na zakup tylko jednej szlifierki, zalecamy zakup losowego modelu orbitalnego.

Nie tylko ryzyko pozostawienia śladów na drewnie jest mniejsze, ale są bardziej uniwersalne i mogą być używane do szerokiego zakresu zadań szlifowania.

Niektóre szlifierki oscylacyjne są bardzo specyficzne pod względem tego, do czego zostały zaprojektowane, w wyniku czego brakuje im nieprzewidywalnego ruchu losowych szlifierek oscylacyjnych. na przykład szlifierka detali może dostać się w niewygodne miejsca i świetnie nadaje się do bardzo precyzyjnych zadań.

Innym popularnym typem szlifierki orbitalnej, która nie jest przypadkowa, jest szlifierka wykańczająca. Jak sama nazwa wskazuje, są one przeznaczone do końcowych poprawek, a nie do ciężkich prac, takich jak usuwanie farby (rozważ szlifierkę taśmową do tego typu prac). Będziesz potrzebować jednego z nich, aby uzyskać ładną gładką powierzchnię jako ostateczne wykończenie lub przed dodaniem produktu, takiego jak olej lub farba.

PRZECZYTAJ DALEJ: Przechowuj cały swój sprzęt w jednym miejscu dzięki najlepszym skrzynkom z narzędziami

Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę?

Jak możesz sobie wyobrazić, szlifowanie powoduje powstawanie dużej ilości kurzu. Chociaż żadna szlifierka nie wyssie całego bałaganu, jaki robi, przyzwoita pojemnik na kurz przynajmniej pomoże w określeniu ilości czyszczenia, które należy wykonać po zakończeniu szlifowania.

Jeszcze lepsza niż wbudowany pojemnik na kurz (jeśli masz w pobliżu zasilacz) jest możliwość podłączenia szlifierki do węża od odkurzacza. To aktywne ssanie znacznie zmniejszy ilość kurzu w porównaniu.

Przed zakupem sprawdź wygląd szlifierki. Niektóre sklepy ze sprzętem i sklepy z artykułami dla majsterkowiczów będą miały dostępne próbki do odebrania i przechowywania. Nie tylko musisz sprawdzić, czy waga jest dla Ciebie odpowiednia, ale także czy sposób, w jaki chwytasz szlifierkę, działa, zwłaszcza jeśli nie zamierzasz tylko szlifować płaskiej poziomej powierzchni.

Większość szlifierek jest po prostu wyłączona lub włączona, ale można znaleźć modele ze zmienną prędkością. Mogą to być dwa lub trzy, ale czasami nawet sześć różnych ustawień. W zależności od rodzaju szlifowania, ta funkcja może być bardzo przydatna, a nawet uchronić Cię przed szlifowaniem kawałka materiału bardziej, niż zamierzałeś.

Na koniec upewnij się, że wiesz, jakiego rozmiaru arkusza/podkładki ściernej używa szlifierka. Większość to standardowe kształty i rozmiary, więc znalezienie nowych arkuszy/podkładów nie powinno być trudne, gdy te dołączone (jeśli takie istnieją) zostaną zużyte.

Większość nowoczesnych szlifierek wykorzystuje system haczyków i pętelek, w których arkusz ścierny mocuje się do podkładki jak rzep. Jest przyjemny i łatwy, ale nie zawsze jest tak bezpieczny jak tradycyjny system zaciskowy, więc jeśli bardzo martwisz się wypadkami, rozważ tradycyjny model.

PRZECZYTAJ DALEJ: Sprawdź nasze ulubione sterowniki udarowe

Kupić przewodowe czy bezprzewodowe?

Oczywiście jedną z głównych kwestii jest to, czy szlifierka jest okablowana i podłączana do zasilania sieciowego, czy jest bezprzewodowa i działa na baterii. Żadna opcja nie jest po prostu lepsza od drugiej, więc wszystko sprowadza się do tego, jak i gdzie będziesz używać szlifierki.

Jeśli będziesz w miejscu, w którym nie ma dostępu do sieci elektrycznej, na przykład w szopie ogrodowej, bezprzewodowa szlifierka jest zdecydowanie najlepszym wyborem. Jeśli jednak jesteś gdzieś z gniazdkiem i będziesz szlifować przez wiele godzin i nie chcesz kłopotów z ładowaniem akumulatorów, szlifierka przewodowa będzie o wiele bardziej odpowiednia.

Możesz również rozważyć, czy masz już akumulator, który pasowałby do szlifierki bezprzewodowej. Wiele marek ma wymienne systemy, więc akumulator z twojej wiertarki może działać w szlifierce, jeśli są częścią tego samego ekosystemu. Między innymi dlatego szlifierki można kupić bez baterii, tj. tylko ciało.

Ile muszę wydać?

Jest to zawsze jedno z najtrudniejszych pytań, na które należy odpowiedzieć przy zakupie narzędzi. Przede wszystkim zależy to od tego, ile masz dostępnego budżetu.

Możesz znaleźć szlifierki orbitalne za mniej niż 50 funtów, ale będą one prawdopodobnie małe, niezbyt wydajne i mogą mieć krótką gwarancję. Nie polecamy żadnych szlifierek poniżej 50 funtów. Od 50 do 150 funtów będzie typowym zakresem szlifierek dla majsterkowiczów, w zależności od tego, czy potrzebujesz baterii, czy nie.

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, kup odpowiednie narzędzie do pracy, której potrzebujesz, a unikniesz wielu frustracji.

Najlepsze szlifierki, które możesz kupić w 2023 roku

1. Makita DBO180Z: Najlepsza bezprzewodowa szlifierka mimośrodowa

Cena: 100 GBP lub 189 GBP (z baterią) | Kupić z baterią | bez teraz z Amazona

Jest droższy niż wiele, ale Makita DBO180Z to wszechstronnie śpiewająca, tańcząca losowa szlifierka orbitalna, która zaznacza prawie każde pudełko, o ile szukasz modelu bezprzewodowego. Jest dostępny z baterią lub bez.

DBO180Z jest nie tylko lekki, ale ma również trzy ustawienia prędkości, które można przełączać, naciskając wielokrotnie przycisk zasilania. To sprawia, że ​​jest bardzo wszechstronny i jest dobrą opcją dla początkujących, którzy mogą rozpocząć naukę z najwolniejszą prędkością.

Maksymalna prędkość nie jest zbyt imponująca, ale wydajność jest wystarczająca do większości zadań związanych z majsterkowaniem i jest wbudowany worek na kurz, który wykonuje dobrą robotę. Szlifierka ta pracuje również ładnie i cicho. Głównym problemem jest tutaj uchwyt, który trochę przeszkadza w dostępie do komory baterii.

Kluczowe specyfikacje – Waga: 1,7 kg; Maksymalna prędkość: 11 000 orbit/min; Średnica podkładki: 125mm; Średnica orbity: 2,8 mm; Włącznik z blokadą: Tak; Zmienna prędkość: Tak, 3 prędkości; Pojemnik na kurz: Tak; Moc znamionowa: 190 W


2. Bosch PEX 220 A: Najlepsza ekonomiczna szlifierka mimośrodowa

Cena: 62 £ | Kup teraz z Amazon

Ci, którzy szukają rozsądnej, przewodowej szlifierki mimośrodowej bez rozbijania banku, powinni wypróbować PEX 220 A firmy Bosch. Jest to doskonały stosunek jakości do ceny, który z przyjemnością wykona szereg różnych zadań szlifowania, od schodów po rzeźby.

Jeśli nie potrzebujesz funkcji takich jak zmienna prędkość, dobrym wyborem jest PEX 220 A. Załóż arkusz ścierny za pomocą systemu rzepów, podłącz go i gotowe. Przełącznik dwustabilny pozwoli Ci działać tak długo, jak potrzebujesz, a dostępna jest duża moc.

Częściowo dlatego, że nie ma potrzeby używania baterii, PEX 220 A jest bardzo lekki, co oznacza, że ​​można go używać przez długi czas i pod niewygodnymi kątami bez zmęczenia. Pojemnik na kurz można łatwo opróżnić, ale system zacisków mocujący go do szlifierki znajduje się po luźnej stronie.

Kluczowe specyfikacje – Waga: 1,2 kg; Maksymalna prędkość: 24 000 orbit/min; Średnica podkładki: 125mm; Średnica orbity: 2,5 mm; Włącznik z blokadą: Tak; Zmienna prędkość: NIE; Pojemnik na kurz: Tak; Moc znamionowa: 220 W

3. Ryobi RROS18-0: Bezprzewodowa szlifierka mimośrodowa w najlepszej cenie

Cena: 75 funtów (bez baterii) | Kup teraz od Ryobi

Nowa bezprzewodowa szlifierka oscylacyjna Ryobi to doskonały wybór pod względem wartości, zwłaszcza jeśli masz już inne produkty z serii ONE+, ponieważ możesz dzielić się baterią. Plusem jest długa, trzyletnia gwarancja.

Nie ma zmiennej prędkości, ale RROS18-0 działa z imponującą prędkością 20 000 obrotów na minutę, może pracować do 50 minut na jednym ładowaniu i działa cicho. Pomimo tego, że jest bardziej kompaktowy i lżejszy niż jego poprzednik (10% według Ryobi), jest trochę cięższy niż niektórzy rywale.

Waga nie jest wystarczająca, aby przesadzić i co ważne, akumulator nie utrudnia chwytania szlifierki. Aktywne odsysanie pyłu jest bardzo dobre – wspomagane przez osłonę wokół talerza szlifierskiego – ale można też podłączyć tę szlifierkę do węża ssącego.

Kluczowe specyfikacje – Waga: 2kg; Maksymalna prędkość: 20 000 orbit/min; Średnica podkładki: 125mm; Średnica orbity: 2,5 mm; Włącznik z blokadą: Tak; Zmienna prędkość: NIE; Pojemnik na kurz: Tak; Moc znamionowa: Nieokreślony

Kup teraz od Ryobi


4. Worx WX822: Szlifierka oscylacyjna z najlepszymi detalami

Cena: 65 £ lub 120 £ (z baterią) | Kupić z baterią | bez teraz z Amazona

Może się to wydawać trochę drogie w porównaniu z wieloma szlifierkami dostępnymi na rynku, ale Worx WX822 to konstrukcja typu „dwa w jednym”. Oprócz tego, że główny talerz szlifierski ma tradycyjny trójkątny kształt, dostępny jest również dodatek do szlifierki palcowej, który szybko wkręca się na miejsce za pomocą jednej śruby.

Jest bardzo lekki i łatwy w użyciu, można go chwytać na różne sposoby. Nie jest potężna i ma tylko jedną prędkość, ale są to normalne atrybuty i robi to, co powinna robić bardzo dobrze.

Worx z łatwością dostarcza szlifierkę w twardej plastikowej walizce, jeśli kupisz ją z baterią i otrzymasz również przyzwoitą ilość arkuszy szlifierskich. Z drugiej strony worek na kurz jest mały i nie zapewnia bardzo dobrego ssania.

Kluczowe specyfikacje – Waga: 1,2 kg; Maksymalna prędkość: 12 000 orbit/min; Średnica podkładki: Różny; Średnica orbity: 2mm; Włącznik z blokadą: Tak; Zmienna prędkość: NIE; Pojemnik na kurz: Tak; Moc znamionowa: 40 W

5. Makita BO3710: Najlepsza orbitalna szlifierka wykańczająca

Cena: 69 funtów | Kup teraz w Powertool World

Jeśli masz duże płaskie powierzchnie do szlifowania i nie są one pokryte warstwami farby, które wymagają usunięcia, BO3710 jest doskonałym wyborem.

Szlifierka jest większa niż wiele szlifierek do wykańczania (znanych również jako szlifierki do dłoni), więc znacznie przyspieszy pracę z takimi rzeczami, jak drzwi i podłogi. BO3710 obsługuje arkusze zwykłego papieru ściernego o rozmiarze ⅓, które mocuje się za pomocą gumowanego systemu dźwigni zaciskowej i dziurkacza, co oznacza, że ​​można zaoszczędzić dużo pieniędzy na papierze ściernym w porównaniu z haczykiem i pętelką.

Pomimo swoich rozmiarów, szlifierka jest lekka i może być łatwo obsługiwana dwiema rękami dzięki konstrukcji uchwytu. Jest też przycisk zasilania dwoma palcami, który można zablokować. Worek na kurz jest duży i rozpinany w celu łatwego opróżniania.

Kluczowe specyfikacje – Waga: 1,6kg; Maksymalna prędkość: 11 000 orbit/min; Rozmiar podkładki: 92x185mm; Średnica orbity: Nieznany; Włącznik z blokadą: Tak; Zmienna prędkość: NIE; Pojemnik na kurz: Tak; Moc znamionowa: 190 W

Kup teraz w Powertool World

Back to top button