Najlepszy autor

Najlepsze oprogramowanie do zarządzania projektami dla freelancerów 2023: Śledź wszystkie swoje umowy i terminy

Jako freelancer ważne jest, aby mieć najlepsze oprogramowanie do zarządzania projektami, aby śledzić, co i kiedy masz robić. W końcu, w przeciwieństwie do kolegów pracujących w biurze, nie masz nikogo, kto mógłby pomóc Ci się skoncentrować lub ustalić priorytety zadań, a większość zadań nie przypomni Ci o terminie, dopóki ten już nie minie. Korzystanie z pomocy oprogramowania jest nie tylko zalecane, ale wręcz wymagane.

Przetestowaliśmy już dziesiątki programów, aby zebrać nasze najlepsze oprogramowanie do zarządzania projektami, a teraz wykorzystaliśmy nasze doświadczenie jako freelancerzy, aby jeszcze bardziej zawęzić listę. Rezultatem jest zestaw z wieloma interesującymi wpisami, od prostych list kontrolnych po bardziej skomplikowane funkcje, ale łączy je to, że są skuteczne, łatwe w użyciu i – zazwyczaj przynajmniej – bezpłatne dla większości użytkowników.


Najlepsze oprogramowanie do zarządzania projektami dla freelancerów: w skrócie


Jak wybrać najlepsze oprogramowanie do zarządzania projektami dla freelancerów

Jako freelancer wybór najlepszego oprogramowania do zarządzania projektami może być nieco trudny, ponieważ większość dostawców wartych swojej ceny oferuje niemal przytłaczającą liczbę funkcji i możliwości, często rozłożonych na wiele planów cenowych. Tak więc, jeśli nie jesteś zaznajomiony z tego typu oprogramowaniem i jego podstawowymi metodologiami, może to wydawać się zniechęcające. Jednak po bliższym przyjrzeniu się – i przy odrobinie naszej pomocy – określenie, czego potrzebujesz i które rozwiązanie do zarządzania projektami będzie dla Ciebie odpowiednie, może być całkiem proste.

Cena jest doskonałym przykładem, a jako freelancer możesz ogólnie pominąć płatne plany – ze wszystkimi ich dzwonkami i gwizdkami – i skupić się na darmowych poziomach, które oferują prawie wszyscy dostawcy. Chociaż te bezpłatne wersje prawdopodobnie nie będą dobrze obsługiwane przez firmy zatrudniające wielu pracowników – chociaż, jak wyjaśniliśmy w naszym najlepszym artykule dotyczącym bezpłatnego oprogramowania do zarządzania projektami, nadal można je znacznie wydłużyć – mogą one być dobre dla freelancerów, którzy często potrzebują tylko podstawowych funkcji śledzenia i to wszystko.

Jako jednoosobowy zespół nie musi nadążać za długoterminowymi kamieniami milowymi, przynajmniej w takim sensie, że nie musiałby wydawać pieniędzy na oprogramowanie do zarządzania projektami, ani nie potrzebuje śledzenia pracowników, zaawansowanych kontroli bezpieczeństwa ani żadnych funkcji wysokiego poziomu; prawdopodobnie poradzisz sobie z listą, tablicą Kanban, kalendarzem i być może prostym wykresem Gantta.

To powiedziawszy, nie wszystkie narzędzia do zarządzania projektami są sobie równe, a niektóre będą lepsze w niektórych zadaniach niż inne. Na przykład, jeśli tablice Kanban są preferowaną metodą śledzenia zadań, prawdopodobnie lepiej będzie korzystać z Trello niż ClickUp. Dlatego ważne jest, abyśmy ustalili, które oprogramowanie najlepiej radzi sobie z danym zadaniem.

PRZECZYTAJ DALEJ: Trello kontra Asana

Jak testujemy oprogramowanie do zarządzania projektami dla freelancerów

Testowanie oprogramowania do zarządzania projektami w celu określenia, które jest najlepsze dla freelancerów, było dość skomplikowanym procesem. Jak wspomnieliśmy wcześniej, cena nie odgrywa zbyt dużej roli, ale to nie znaczy, że nie ma różnicy w wartości. Na rynku z dziesiątkami dostawców niektórzy wyróżniają się bardziej niż inni.

Ponieważ większość z nas była tego czy innego rodzaju freelancerami, chodziło o ustalenie, które programy najlepiej odpowiadają naszym potrzebom. Na przykład dla wielu osób korzystanie z tablicy Kanban jest więcej niż wystarczające. To przydatne narzędzie świetnie nadaje się do szybkiego dostarczania informacji i może być szczególnie przydatne dla freelancerów żonglujących wieloma małymi, różnymi zadaniami, ale jeśli potrzebujesz śledzić tylko kilka zadań w danym tygodniu, użycie prostej listy może być lepszą opcją. Zwłaszcza, że ​​z jakiegoś dziwnego powodu tablice kanban mogą powodować zamieszanie, jeśli zostawisz je zbyt puste.

Możesz również potrzebować jakiegoś sposobu śledzenia zadań w czasie – czy to licząc czas spędzony na zadaniu, czy odliczając do terminu, za pomocą kalendarza lub innego sposobu datowania wpisów – chyba że naprawdę lubisz wyjaśniać klientom, dlaczego ich projekt się spóźnia… znowu.

Wreszcie doszliśmy do wniosku, że freelancerzy będą potrzebować programu łatwego w obsłudze lub przynajmniej łatwego do zrozumienia. W końcu chcesz spędzać czas na zarabianiu pieniędzy, a nie bawić się jakimś wybrednym oprogramowaniem, którego nie możesz zrobić tak, jak potrzebujesz.

Mając to wszystko na uwadze, stworzyliśmy listę pięciu dostawców. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony, więc ogólnie rzecz biorąc, żadne oprogramowanie nie jest naprawdę lepsze od innych, a przynajmniej nie na tyle, by miało znaczenie.

PRZECZYTAJ DALEJ: Asana vs Monday.com

Najlepsze oprogramowanie do zarządzania projektami dla freelancerów w 2023 roku

1. Asana: ogólnie najlepsze narzędzie do zarządzania projektami dla freelancerów

Cena: Od 0 GBP/mies. | Sprawdź ceny w Asanie

Asana to świetne narzędzie do zarządzania projektami, bez względu na to, jak na to patrzysz. Ma mnóstwo funkcji dla firm dowolnej wielkości, od najprostszych podstaw po długoterminowe śledzenie, możliwość pomiaru obciążenia pracą różnych członków zespołu i szereg innych zaawansowanych funkcji.

Jako freelancer najprawdopodobniej będziesz potrzebować tylko podstaw, a Asana również tutaj błyszczy, z doskonałym widokiem listy, którym możesz manipulować na wiele różnych sposobów, dodając kolumny, aby uwzględnić wszelkie wymagane szczegóły, od daty wykonania zadania, do kogo jest przeznaczone lub od jakich innych zadań jest od niego zależny. Dostępna jest również solidna tablica, która bardzo dobrze synchronizuje się z listą, dzięki czemu można łatwo zmieniać widoki w locie.

Dobrą wiadomością jest to, że większość podstawowych funkcji Asany jest darmowa. Tablica i lista oraz kilka innych bitów są zawarte w darmowym abonamencie, co oznacza, że ​​jako freelancer możesz z nich korzystać, nie wydając ani grosza. Jedynym prawdziwym ograniczeniem – poza tym dotyczącym funkcji premium – jest to, że możesz mieć maksymalnie 15 użytkowników, ale nie powinno to stanowić problemu dla większości freelancerów.

Przeczytaj naszą pełną recenzję Asany, aby uzyskać szczegółowe informacje

Kluczowe cechy – Bezpłatna tablica Kanban: Tak; Bezpłatny widok listy: Tak; Darmowy wykres Gantta: NIE; Darmowe integracje: Tak; Darmowe automaty: Tak

Sprawdź ceny w Asanie


2. Trello: Najlepsza tablica kanban dla freelancerów

Cena: Od 0 GBP/mies. | Sprawdź ceny w Trello

Naszym następnym wpisem jest Trello, narzędzie do zarządzania projektami, które nie ma żadnej elastyczności Asany, ale w jakiś sposób czyni to dobrą rzeczą, ponieważ zapewnia najlepszą tablicę Kanban. Tak więc, jeśli jesteś freelancerem, który lubi wizualizować swoje obciążenie pracą wyłącznie za pomocą tablic, jest to świetny wybór.

Tablica Trello jest łatwa w użyciu, jeszcze łatwiejsza do dostosowania i całkowicie bezpłatna, bez względu na to, czy działasz sam, czy masz setki współpracowników. Chociaż możesz dokonać aktualizacji, nie ma prawdziwego powodu, aby zostać freelancerem, ponieważ w większości dodaje funkcje, które możesz uzyskać gdzie indziej za darmo.

Minusem Trello jest to, że ma tylko tablicę, więc jeśli wolisz listy i tym podobne, nie będzie dla ciebie. Jednak dla wielbicieli felietonów i kart nie ma lepszej opcji.

Przeczytaj naszą pełną recenzję Trello, aby uzyskać szczegółowe informacje

Kluczowe cechy – Bezpłatna tablica Kanban: Tak; Bezpłatny widok listy: NIE; Darmowy wykres Gantta: NIE; Darmowe integracje: Tak; Darmowe automaty: Do 250 miesięcznie

Sprawdź ceny w Trello


3. ClickUp: najbardziej elastyczne oprogramowanie do zarządzania projektami dla freelancerów

Cena: Od 0 GBP/mies. | Sprawdź ceny na ClickUp

ClickUp to ciekawy wybór dla freelancerów. Jego bezpłatny plan – który, jak sądzimy, prawdopodobnie będą trzymać się freelancerzy – ma więcej funkcji niż jakikolwiek inny wpis na tej liście. Oprócz możliwości korzystania z list i tablic, możesz także korzystać z wykresów Gantta i wielu innych zaawansowanych funkcji.

To świetnie, ponieważ bardzo niewiele darmowych poziomów oferuje takie zaawansowane funkcje. Jednak ClickUp ogranicza częstotliwość ich używania: wykres Gantta może mieć tylko 100 tak zwanych „działań” miesięcznie. W przypadku większych firm prawdopodobnie zdyskwalifikowałoby to bezpłatny plan, ale większość freelancerów powinna z łatwością pracować w ramach tych ograniczeń.

Jeśli jesteś freelancerem, który potrzebuje czegoś więcej niż tylko listy i tablicy – ​​zwłaszcza jeśli potrzebujesz zmapować zależności i tym podobne – ClickUp jest doskonałym wyborem. Oprócz tego, co potrafi, czyni to naprawdę łatwym dzięki solidnemu interfejsowi i wspaniałemu samouczkowi.

Przeczytaj naszą pełną recenzję ClickUp, aby uzyskać szczegółowe informacje

Kluczowe cechy – Bezpłatna tablica Kanban: Tak; Bezpłatny widok listy: Tak; Darmowy wykres Gantta: Tak, 100 zastosowań; Darmowe integracje: Tak; Darmowe automaty: Tak

Sprawdź ceny na ClickUp


4. Jira: Najlepsze oprogramowanie do zarządzania projektami Agile dla freelancerów

Cena: Od 0 GBP/mies. | Sprawdź ceny w Jirze

Nasz następny wpis to Jira, która wydaje się wywoływać jedną z dwóch reakcji u osób, które ją znają: albo cieszysz się, słysząc jej nazwę, albo czujesz nagły pulsujący ból głowy za oczami. Jira od dawna jest zarówno ulubieńcem, jak i przerażającym twórcą oprogramowania, dzięki silnemu skupieniu się na metodologii Agile. W rezultacie jest silnym rywalem dla każdego niezależnego programisty lub każdego, kto lubi używać Agile, z jego szalonymi sprintami i zniechęcającymi zaległościami.

A przynajmniej tak było kiedyś. W ostatniej aktualizacji Jira dodała dużą liczbę funkcji poza Agile, co oznacza, że ​​prawie każdy może z niej skorzystać.

Tym, co wyróżnia Jira, jest to, że jej bezpłatny plan oferuje pełną funkcjonalność, ze wszystkimi jej funkcjami. Tak więc, jeśli jesteś freelancerem, który uważa, że ​​będzie musiał dokładnie zaplanować wszystko, Jira może być świetnym wyborem.

Przeczytaj naszą pełną recenzję Jira, aby uzyskać szczegółowe informacje

Kluczowe cechy – Bezpłatna tablica Kanban: Tak; Bezpłatny widok listy: Tak; Darmowy wykres Gantta: NIE; Darmowe integracje: Tak; Darmowe automaty: Tak

Sprawdź ceny w Jirze


Back to top button