Najlepszy autor

Najlepsza piła stołowa 2023: Ułatw sobie duże projekty obróbki drewna

Niezależnie od tego, czy tniesz duże arkusze drewna na łatwiejsze w obsłudze sekcje, wycinasz skosy, skosy, złącza lub rowki, piła stołowa to narzędzie, które naprawdę zrobi różnicę. W rzeczywistości duża piła stołowa może równie dobrze znajdować się w samym centrum profesjonalnego warsztatu stolarskiego, taka jest jej wszechstronność.

Dla domowego majsterkowicza ogromna piła do szafek jest prawdopodobnie zbyt duża, więc tutaj skupiamy się na bardziej kompaktowych stołowych piłach stołowych. Może im brakować wyraźnego uderzenia – i ceny – większych wersji, ale nadal wykonują krótką pracę z długimi arkuszami drewna, zapewniając za każdym razem proste, dokładne cięcie. Co więcej, będziesz miał spore szanse na zamontowanie jednego w swoim warsztacie, a wiele z nich jest wystarczająco mobilnych, aby można je było przenosić na zewnątrz do większych prac.

Prawie każda nowoczesna piła stołowa będzie wyposażona w szereg zabezpieczeń, w szczególności w osłonę tarczy. Poszukaj pił stołowych z rozłuparką lub klinem rozszczepiającym: obydwa narzędzia pomagają zapobiegać odbijaniu się przedmiotu obrabianego i powodowaniu obrażeń. Poza tym obowiązują zasady zdrowego rozsądku, więc zawsze noś odpowiedni sprzęt ochronny, używaj popychacza podczas pracy z mniejszymi elementami, aby uniknąć zbliżania ręki do wirującego ostrza i trzymaj odzież z dala od niego.

PRZECZYTAJ DALEJ: Najlepsze piły tarczowe do kupienia

Jak wybrać najlepszą piłę stołową dla siebie

Jakiej piły stołowej potrzebuję?

Istnieją trzy główne typy: piła stołowa do blatu, piła stołowa na placu budowy i piła stołowa do szafek.

W przypadku zdecydowanej większości projektów domowych lub prac związanych z majsterkowaniem, rozsądnie przenośny piła stołowa do blatu będzie idealny. Ale jeśli musisz regularnie przenosić przecinarkę — na przykład przycinając deski podłogowe w domu — a piła stołowa na placu budowy na kołach może być lepszym rozwiązaniem. Jeśli nie jesteś zawodowcem, który przez cały dzień zrywa i tnie drewno, prawdopodobnie nie potrzebujesz piła stołowa szafka.

Jednak słowo ostrzeżenia. Rozmiar ma znaczenie, jeśli chodzi o zdolność cięcia – odległość między ostrzem a ogranicznikiem tnącym – ponieważ może to być czynnik ograniczający rozmiar kawałków, które można dokładnie ciąć bez korzystania z niestandardowej prowadnicy ogranicznika.

Czy piły stołowe o większej mocy są lepsze?

Prostą odpowiedzią jest tak; bardziej pomocną odpowiedzią jest to, że zależy to od tego, co tniesz. Ogólnie rzecz biorąc, zapłacisz więcej za dodatkową moc, co będzie marnotrawstwem, jeśli tylko ścinasz sklejkę lub okazjonalną długość tarasu, więc coś w zakresie 800-1000 watów powinno być w porządku. Oczywiście, jeśli tniesz twardsze drewno, takie jak dąb lub teak, albo tniesz grubsze kawałki, większa moc jest lepsza. I pamiętaj, im szybciej obraca się ostrze piły stołowej, tym czystszego cięcia można się spodziewać.

Jakiego rodzaju brzeszczotu do piły stołowej potrzebuję?

Oprócz przyjrzenia się rozmiarowi brzeszczotu piły stołowej, warto przyjrzeć się temu, do czego najlepiej się nadaje. Wybór odpowiedniego ostrza do rozdrabniania (z słojem), cięcia poprzeczne (w poprzek słojów) zapewni czystsze cięcie. Ostrza kombinowane mogą robić jedno i drugie; to, co często tracą na całkowitej jakości cięcia, zyskują na wygodzie — częsta wymiana ostrzy może być uciążliwa.

Najlepsze piły stołowe, które możesz kupić w 2023 roku

1. Piła stołowa Einhell TC-TS 200: Piła stołowa w najlepszej cenie

Cena £: 90 funtów | Kup teraz z Amazon

Jako kompaktowa, niedroga pilarka stołowa, Einhell jest prawie nie do pobicia. Jest to pilarka do wyboru dla kompaktowego warsztatu lub hobbysty, który chce postawić pierwsze kroki, i oferuje dobry stopień mobilności. Mierzy nieco ponad 50 cm na 37 cm i ma przydatne miejsce na kabel i popychacz.

Jest idealna do lekkich prac i doskonale nadaje się do drewna i płyt pilśniowych o grubości do 45 mm przy cięciu pod kątem 90 stopni i do 27 mm pod kątem 45 stopni, a silnik o mocy 800 W ma zabezpieczenie przed przeciążeniem w przypadku zbyt mocnego naciskania piły. Kąt nachylenia można regulować, obracając pokrętło z przodu, a poręczna skala zwiększa dokładność, a rozdzielacz za ostrzem tnącym z węglików spiekanych powinien zapobiegać odrzutowi.

Regulowany ogranicznik równoległy zapewnia dokładne cięcie, ogranicznik kątowy można przesuwać w zakresie +/-60 stopni, a wylot odsysania pyłu to zaleta tej niedrogiej, ale wydajnej pilarki stołowej.

Kluczowe specyfikacje – Waga: 11 kg; Moc: 800 W; Głębokość cięcia: 45 mm (90 stopni); Prędkość ostrza: 2950 obr./min; Kąt pochylenia: 45 stopni; Średnica ostrza: 20 cm; Akcesoria w zestawie: Ogranicznik 45 stopni, ogranicznik równoległy, ostrze z węglików spiekanych, popychacz, narzędzie do wymiany ostrza

2. Piła stołowa Evolution RAGE5-S 255 mm z tarczą tnącą do wielu materiałów TCT: najlepsza uniwersalna pilarka stołowa

Cena £: 309 £ | Kup teraz z Amazon

Wielozadaniowość to nazwa gry z Evolution RAGE5. Pomimo swojej wagi można go łatwo przenosić w warsztacie lub miejscu pracy dzięki składanej ramie na kółkach, która po złożeniu wygląda trochę jak taczka z workiem. Ale najlepsze ze wszystkiego jest duże japońskie ostrze z końcówką z węglika wolframu, które tnie metale żelazne i nieżelazne, a także tworzywa sztuczne i drewno — nawet z osadzonymi gwoździami; jednak pomimo swojej wytrzymałej natury, równie dobrze nadaje się do cięcia cieńszych elementów.

Będzie ciąć skosy pod kątem do 45 stopni, pod którym to kątem będzie działać do imponujących 58 mm. Przy kącie 90 stopni głębokość cięcia wynosi 83 mm i można ją regulować w zakresie 80 mm; na szczęście rozdzielnik o grubości 1,8 mm również reguluje się w górę iw dół, aby zmniejszyć ryzyko odrzutu. A dzięki możliwości rozrywania 605 mm po prawej stronie ostrza i 305 mm po lewej stronie jest w stanie ciąć całkiem duże arkusze.

Kluczowe specyfikacje – Waga: 28,5kg; Moc: 1500 W; Głębokość cięcia: 83 mm (90 stopni); Prędkość ostrza: 2500 obr./min; Kąt pochylenia: 45 stopni; Średnica ostrza: 22,5 cm; Akcesoria w zestawie: Wąż do odsysania pyłu, klin rozszczepiający, regulowana prowadnica równoległa, popychacz, klucze do wymiany ostrzy

3. Piła stołowa Makita MLT100/2 240 V 260 mm: Najlepsza piła stołowa o dużej mocy

Cena £: 500 funtów | Kup teraz z Amazon

Jest powód, dla którego tak wielu profesjonalistów używa narzędzi Makita: są one dobrze dobrane i wydają się prawie nie do powstrzymania. Już samo to uzasadnia niebagatelną cenę MLT100/2. Ale głębokość cięcia 91 mm pod kątem 90 stopni i 63 mm pod kątem 45 stopni, potężna prędkość 4300 obr./min bez obciążenia oraz elektryczny hamulec, który skraca czas potrzebny do zatrzymania ostrza, składają się na imponujący pakiet.

W przeciwieństwie do innych pił, które można łatwo przenosić, ciężka Makita musi być przykręcona do stołu warsztatowego, co oznacza, że ​​będziesz potrzebować miejsca wokół niej, aby ciąć większe elementy. Zakładając, że masz pokój, Makita zapewni dokładne cięcie za każdym razem. Kąt ukosowania działa łatwo, ale istnieje solidna funkcja blokowania, a po lewej, prawej i tylnej stronie znajdują się duże stoły przedłużające. Najlepsze jest jednak poczucie solidności; Makita wydaje się, że może trwać wiecznie.

Kluczowe specyfikacje – Waga: 34,1 kg; Moc: 1500 W; Głębokość cięcia: 91 mm (90 stopni); Prędkość ostrza: 4300 obr./min; Kąt pochylenia: 45 stopni; Średnica ostrza: 22,5 cm; Akcesoria w zestawie: Przymiar trójkątny, ogranicznik wzdłużny, klucz do wymiany ostrzy, popychacz, wskaźnik kąta

Back to top button