Najlepszy autor

MacBook Pro 2023 vs MacBook Air M2: Jak wypada porównanie tych laptopów M2?

Firma Apple oficjalnie ogłosiła najnowszy dodatek do linii MacBook Pro z modelem M2 2023, który może pochwalić się układami M2 Pro i M2 Max.

M2 Pro i M2 Max zasilają obie wersje MacBooka Pro i wyglądają na jedne z najpotężniejszych chipów w ofercie Apple. Jeśli chcesz zobaczyć, jak te dwa układy zestawiają się ze sobą, zalecamy sprawdzenie naszego artykułu M2 Pro vs M2 Max.

Ale jak nowy MacBook Pro wypada w porównaniu z najnowszym MacBookiem Air? Przyjrzymy się bliżej wszystkim różnicom między najnowszym MacBookiem Pro 2023 a MacBookiem Air M2, który został wydany w 2022 roku, abyś mógł zdecydować, który laptop najlepiej Ci odpowiada.

Model MacBooka Pro jest wyposażony w mocniejsze układy scalone

Cechą wyróżniającą najnowszą serię MacBooków Pro są dwa nowe chipy M2: M2 Pro i M2 Max. Z tych dwóch chipów M2 Max wyróżnia się na tle innych, a firma twierdzi, że jest to najpotężniejszy chip, jaki kiedykolwiek widziano w MacBooku Pro.

M2 Pro można skonfigurować do 12-rdzeniowego procesora i 19-rdzeniowego procesora graficznego, podczas gdy M2 Max przechodzi do 12-rdzeniowego procesora i aż 38-rdzeniowego procesora graficznego. Jest to połączone ze zaktualizowanym 16-rdzeniowym silnikiem neuronowym, którego cytowana wydajność wynosi 15,8 biliona operacji na sekundę.

Różnice między M2 Max i M2 Pro
Źródło obrazu (Apple)

MacBook Air jest wyposażony w oryginalny układ M2, który można skonfigurować do 8-rdzeniowego procesora i 10-rdzeniowego procesora graficznego. Ze względu na różnicę w chipach MacBook Air jest ogólnie mniej wydajny w porównaniu z MacBookiem Pro, a Apple twierdzi, że M2 Max zawiera trzy razy więcej tranzystorów niż M2 i czterokrotnie większą przepustowość pamięci.

Jeśli interesuje Cię surowa moc i chcesz angażować się w intensywne kreatywne zadania, takie jak renderowanie 3D, edycja wideo 4K lub geometria 3D, MacBook Pro jest zdecydowanie najlepszą opcją.

MacBook Air jest tańszy

Ponieważ MacBook Pro 2023 ma nowe chipy M2, ma zawyżoną cenę w porównaniu do MacBooka Air.

Chociaż nie będziemy omawiać ceny każdej konfiguracji z każdego laptopa, wiemy, że podstawowa cena modelu 14-calowego – M2 Pro z 12-rdzeniowym procesorem, 19-rdzeniowym procesorem graficznym, 16 GB RAM i 1 TB pamięci masowej – wychodzi na 1999 USD / 2149 GBP. Podstawowy model modelu 16-calowego – ten sam układ M2 Pro z 16 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci – również kosztuje 2499 USD / 2699 GBP.

laptopa MacBook Air M2
MacBook Air M2: zdjęcie (zaufane recenzje)

Z drugiej strony podstawowy model MacBooka Air M2 – M2 z 8-rdzeniowym procesorem, 16-rdzeniowym procesorem graficznym, 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci – kosztuje 1199 USD / 1249 GBP.

Chociaż żaden z tych laptopów nie jest szczególnie przystępny cenowo w porównaniu z innymi markami na rynku, MacBook Air jest bardziej dostępny niż MacBook Pro ze względu na niższą cenę. Jeśli chcesz zobaczyć bardziej przystępne cenowo urządzenia, zapoznaj się z naszym podsumowaniem najlepszych budżetowych laptopów.

Wyświetlacz jest bardziej imponujący na MacBooku Pro

MacBook Air ma 13,6-calowy wyświetlacz z podświetleniem LED, a Apple twierdzi, że ma jasność 500 nitów. Nasze testy potwierdziły te wyniki i pomyśleliśmy, że jest znacznie jaśniejszy niż większość przeciętnych 300-nitowych ekranów laptopów.

Wygląda na to, że Apple wyrzuciło go z parku nowym MacBookiem Pro; ma stałą jasność 1000 nitów i szczytową jasność 1600 nitów podczas odtwarzania treści HDR. Jest to prawdopodobnie spowodowane technologią ekranu Mini LED, której Apple używa w swoich laptopach Pro.

MacBook Pro 2023 14 i 16 cali
MacBook Pro 2023: Źródło obrazu (Apple)

Apple twierdzi również, że ma współczynnik kontrastu 1 000 000: 1 z ponad miliardem kolorów i szeroką gamą kolorów P3.

Liczby te pokazują, że MacBook Pro ma ogólnie jaśniejszy ekran, co oznacza, że ​​dzięki wysokiemu współczynnikowi kontrastu będzie mógł wyświetlać więcej kolorów z większą dokładnością.

Co więcej, MacBook Pro jest wyposażony w ProMotion, podczas gdy MacBook Air nie. Aby uzyskać bardziej szczegółowy wgląd w ProMotion, kliknij wcześniej łącze, ale po prostu używa adaptacyjnej częstotliwości odświeżania do 120 Hz w celu płynniejszego przewijania. Dla porównania, MacBook Air ma ograniczoną częstotliwość odświeżania 60 Hz.

Mniej portów w MacBooku Air

Ponieważ MacBook Pro ma znacznie większą moc, nie jest zaskakujące, że oferuje lepszy wybór portów. Ten laptop jest wyposażony w gniazdo kart SDXC, HMDI, MagSafe 3, gniazdo słuchawkowe i trzy porty Thunderbolt 4 USB-C.

Chociaż MacBook Air nadal ma dobry wybór portów, nie wypada w porównaniu z nowym rodzeństwem. Jest wyposażony w MagSafe 3, gniazdo słuchawkowe i dwa porty Thunderbolt 4 USB-C. Ponieważ żadne urządzenie nie obsługuje USB A, każdy, kto posiada starsze urządzenia peryferyjne, będzie musiał dokonać aktualizacji lub kupić klucz sprzętowy.

Dwa porty znajdują się z boku MacBooka Air m2
MacBook Air M2: zdjęcie (zaufane recenzje)

Dołączony do MacBooka Pro port HDMI otwiera drzwi do strumieniowego przesyłania obrazu i dźwięku w wysokiej jakości na urządzeniach takich jak zewnętrzne monitory, telewizory i amplitunery audio. Chociaż można to zrobić za pomocą portu USB-C, HDMI jest znacznie bardziej powszechne na sprzęcie zewnętrznym. Ponadto włączenie gniazda kart SDXC oznacza, że ​​użytkownicy mogą łatwo pobierać i edytować dowolne zdjęcia z zewnętrznego aparatu.

Back to top button