Najlepszy autor

Mac Mini M2 vs Mac Studio: Która opcja jest dla Ciebie najlepsza?

Firma Apple niedawno ogłosiła nowy dodatek do linii komputerów Mac Mini, tym razem z najnowszym chipsetem M2 Pro Apple Silicon.

Apple wprowadziło już kilka nowości w 2023 roku, ale najbardziej ekscytujące ogłoszenie może dotyczyć nowych chipsetów Apple Silicon M2. M2 Pro i M2 Max są dostępne w najnowszym MacBooku Pro (2023) i wydają się mieć więcej mocy niż kiedykolwiek wcześniej w firmie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak M2 Pro i M2 Max zestawiają się ze sobą pod względem mocy, zapoznaj się z naszym dedykowanym artykułem.

Jednak wraz z ogłoszeniem Mac Mini M2 musimy teraz zapytać, jak wypada w porównaniu z tym, co jest już na rynku, jak Mac Studio. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych dwóch urządzeniach, czytaj dalej, ponieważ będziemy omawiać wszystkie kluczowe różnice.

Mac Mini M2 jest znacznie tańszy

Mac Mini M2 to tańsza opcja; model M2 ma cenę początkową 649 GBP / 599 USD, podczas gdy warianty M2 Pro mają cenę początkową 1399 GBP / 1299 USD. Ceny te będą zależeć od wybranej konfiguracji, ponieważ ilość pamięci masowej i pamięci wpłynie na ogólną cenę.

Mac Mini M2 jest już dostępny w przedsprzedaży na stronie Apple, a sprzęt zostanie wysłany 24 stycznia.

Tymczasem Mac Studio jest znacznie droższe. Jest wyposażony w chipsety M1 Max lub M1 Ultra, a ceny zaczynają się odpowiednio od 1999 GBP / 1999 USD i 3999 GBP / 3999 USD. Podobnie jak Mac Mini, cena ta będzie się zmieniać w zależności od elementów wewnętrznych.

Mac Mini M2 2023
Maca Mini M2. Źródło obrazu (Apple)

M2 kontra M1

Jak już wspomnieliśmy, Mac Mini i Mac Studio mają różne chipsety. Zaczynając od tego, co już wiemy, Mac Studio jest wyposażone w układy M1 Max lub M1 Ultra, które oferują ogromną moc.

M1 Max ma 10-rdzeniowy procesor, 24-rdzeniowy procesor graficzny i 16-rdzeniowy silnik neuronowy, podczas gdy M1 Ultra ma 20-rdzeniowy procesor, 48-rdzeniowy procesor i 32-rdzeniowy silnik neuronowy. Z drugiej strony Mac Mini M2 jest wyposażony w 8-rdzeniowy procesor, 10-rdzeniowy procesor graficzny i 16-rdzeniowy silnik neuronowy, podczas gdy M2 Pro oferuje 10-rdzeniowy procesor, 16-rdzeniowy procesor graficzny i 16-rdzeniowy procesor neuronowy Silnik.

Apple twierdzi, że jest to najciężej pracujący Mac Mini w historii dzięki ulepszonej architekturze układu M2 w porównaniu do M1. M2 ma ponad 20 miliardów tranzystorów, a M2 Pro ponad 40 miliardów, co w zupełności wystarcza do wydajnej pracy. Firma twierdzi również, że ten nowy chip może obsługiwać duże obciążenia twórcze i wiele aplikacji, takich jak Lightroom Classic lub DaVinci Resolve, co czyni go dobrym wyborem dla każdego kreatywnego profesjonalisty.

Chociaż nie wiemy dokładnie, jak te urządzenia będą się różnić pod względem wydajności, duża liczba rdzeni procesora i karty graficznej w układach M1 Max i M1 Ultra może sprawić, że Mac Studio będzie ogólnie najpotężniejszym. Nie jest to zbyt zaskakujące, ponieważ Mac Studio to nowy komputer Mac, który został zaprojektowany z myślą o kreacjach, co sugeruje, że jest to najlepsza opcja, jeśli szukasz najwyższej wydajności.

Statystyki Apple Mac Studio
Studio Maca. Źródło obrazu (Apple)

Większy wybór portów w Mac Studio

Mac Studio ma imponującą liczbę portów. Z przodu znajdują się dwa porty UBC-C Thunderbolt 4 oraz gniazdo SDXC. Z tyłu znajdują się kolejne cztery porty Thunderbolt 4, a także port Ethernet 10 Gb, dwa gniazda USB-A, jeden port HDMI i gniazdo audio 3,5 mm.

Wybór portu w komputerze Mac Mini będzie zależał od tego, który układ wybierzesz, ponieważ odmiana M2 Pro jest nieco mocniejsza. Podstawowy model M2 jest wyposażony w Ethernet, dwa porty USB-C Thunderbolt 4, HDMI, dwa porty USB-A i gniazdo słuchawkowe. Model M2 Pro jest prawie taki sam, ale ma kolejne dwa porty Thunderbolt 4.

Zdjęcia prasowe Apple Mac Studio
Studio Maca. Źródło obrazu (Apple)

Mac Studio ma większą pamięć i przepustowość pamięci

Ponieważ Mac Studio jest wyposażony w mocniejsze układy scalone, nie jest zaskoczeniem, że oferuje większą pamięć i przepustowość pamięci niż Mac Mini M2.

Mac Studio M1 Max można skonfigurować z maksymalnie 64 GB pamięci i przepustowością 400 GB/s, podczas gdy M1 Ultra obsługuje aż do 128 GB zunifikowanej pamięci i przepustowości 800 GB/s, co jest więcej niż wystarczające dla większości twórców.

Mac Mini M2 2023
Maca Mini M2. Źródło obrazu (Apple)

Mac Mini M2 nadal zawiera imponujące elementy wewnętrzne, przy czym model M2 można skonfigurować do 24 GB ujednoliconej pamięci i przepustowości 100 BG/s. M2 Pro idzie dalej, ograniczając się do 32 GB zunifikowanej pamięci i przepustowości pamięci 200 GB/s.

Back to top button