Najlepszy autor

Apple M2 Pro vs Apple M2: Jaka jest różnica?

Wraz z wydaniem dwóch nowych odmian chipsetu Apple Silicon M2, zobaczmy, jak nowsze modele zestawiają się z podstawowym chipsetem M2.

Firma Apple była zaskakująco zajęta wypuszczeniem kilku nowych elementów sprzętu, w tym najnowszego 14-calowego i 16-calowego MacBooka Pro (2023 r.) oraz najnowszego Mac Mini M2 (2023 r.).

Prawdopodobnie liczy się to, co jest w tych nowych urządzeniach, ponieważ Apple opracowało dwa nowe chipy, M2 Pro i M2 Max. Jeśli chcesz zobaczyć, jak te dwa nowe układy porównują się ze sobą, zapoznaj się z naszym artykułem M2 Pro vs M2 Max.

Teraz jednak wrócimy myślami do podstawowego układu M2, aby zobaczyć, jak naprawdę wypada w porównaniu z M2 Pro, abyś mógł zdecydować, czy naprawdę warto go ulepszyć. Czytaj dalej, aby poznać wszystkie kluczowe różnice między tymi dwoma chipami Apple Silicon.

Wersja Pro ma więcej pamięci

Oryginalny układ M2 można skonfigurować z ujednoliconą przepustowością pamięci do 100 GB/s, podczas gdy M2 Pro można skonfigurować do podwojenia tej przepustowości, do 200 GB/s.

Bardziej ujednolicona pamięć powoduje znaczne zmniejszenie ruchu między rdzeniami a pamięcią, co skutkuje wyższą ogólną wydajnością. Podczas gdy 100 GB/s powinno być więcej niż wystarczające dla większości ludzi, 200 GB/s jest idealne dla kreatywnych profesjonalistów, którzy będą pracować z dużymi obciążeniami.

Chip M2 Pro
Źródło obrazu (Apple)

M2 Pro można skonfigurować do 19-rdzeniowego GPU

Przechodząc do GPU, M2 ma maksymalną liczbę rdzeni GPU wynoszącą 10, podczas gdy M2 Pro ma aż 19 rdzeni. Więcej rdzeni GPU oznacza więcej rdzeni CUDA, co oznacza, że ​​komputer może dalej optymalizować wydajność.

Podczas gdy więcej rdzeni GPU nie będzie szczególnie zauważalne, jeśli angażujesz się w prostą pracę produktywną, więcej rdzeni przyda się, jeśli chcesz pracować nad intensywnymi obciążeniami, takimi jak edycja wideo 4K lub geometria 3D. To sprawia, że ​​M2 Pro jest bardziej kuszącą opcją dla profesjonalnych twórców, ponieważ zapewnia znacznie większą wydajność.

Konfiguracja układu M2
Źródło obrazu (Apple)

Lepsza konfiguracja procesora w M2 Pro

Procesor w M2 Pro jest dużo mocniejszy niż jego poprzednik. Układ M2 jest dostarczany z 7 lub 8 rdzeniami, z konfiguracją 4 rdzeni wydajnościowych i 4 rdzeni energooszczędnych. M2 Pro wzmacnia to, oferując opcję między procesorem 10/12 rdzeni, z 8 rdzeniami wydajności i 4 rdzeniami wydajności.

Większa liczba rdzeni wydajności oznacza, że ​​procesor może obsłużyć bardziej intensywne zadania. Podwojenie liczby rdzeni wydajności sugeruje, że może obsłużyć prawie dwukrotnie więcej zadań bez obciążania procesora lub zużywania zbyt dużej ilości energii. Rdzenie wydajnościowe zapewniają niższą wydajność i są przeznaczone do obsługi zadań w tle, więc M2 i M2 Pro mające taką samą liczbę rdzeni wydajnościowych nie powinny mieć dużego wpływu na wydajność.

Obraz jabłka M2
M2. Źródło obrazu (Apple)

M2 jest zbudowany na starszej architekturze

Wreszcie, M2 jest zbudowany na starszej architekturze niż M2 Pro. M2 zawiera 20 miliardów tranzystorów, podczas gdy M2 Pro zawiera ponad 40 miliardów, dwa razy więcej niż jego poprzednik.

Im więcej tranzystorów, tym większa szybkość i wydajność. Ponadto umieszczenie większej liczby tranzystorów na mniejszej przestrzeni skutkuje powstaniem mikroprocesora, który może wykonać więcej pracy w krótszym czasie, bez zużywania tak dużej ilości energii. Apple ulepszyło również silnik neuronowy w M2 Pro, przy czym Apple twierdzi, że jest o 40% szybszy, co powinno sprawić, że M2 Pro będzie miał ogólnie większą moc wyjściową w porównaniu z M2.

Obraz Apple M2 Pro
M2 Pro. Źródło obrazu (Apple)

Back to top button