Najlepszy autor

Apple M1 vs Apple M1 Pro: Jaka jest różnica?

Apple wypuścił nowy chip M1 Pro dla MacBooka Pro, ale jak ma się on do oryginalnego procesora Apple M1?

Chociaż nie byliśmy jeszcze w stanie przetestować nowego układu M1 Pro, przekopaliśmy się przez wszystkie specyfikacje i własne oświadczenia Apple dotyczące wydajności, aby określić, który procesor jest dla Ciebie najlepszy.

Więc bez zbędnych ceregieli, oto główne różnice w starciu Apple M1 i Apple M1 Pro.

M1 Pro jest dostępny tylko w MacBooku Pro

Apple M1 jest obecnie dostępny w MacBooku Air, 13-calowym MacBooku Pro, iMacu 2021 oraz najnowszym Macu Mini. Zasila także najnowszą generację iPada Pro firmy Apple.

Apple M1 Pro jest dostępny tylko w nowym laptopie MacBook Pro 2021. Jednak może potencjalnie pojawić się w przyszłości również na komputerach iMac i Mac Mini. Oznacza to, że urządzenia zasilane przez M1 Pro będą znacznie droższe niż te z procesorem M1.

M1 Pro jest szybszy niż M1

Apple M1 Pro został zaprojektowany jako mocniejsza odmiana standardowego chipa M1, pomagając zwiększyć wydajność do poziomu, który satysfakcjonuje profesjonalnych twórców.

M1 Pro ma maksymalnie 10 rdzeni procesora, w tym 8 rdzeni o wysokiej wydajności i 2 rdzenie energooszczędne.

Tymczasem M1 ma tylko 8 rdzeni procesora, z równą równowagą rdzeni o wysokiej wydajności i energooszczędnych.

Jabłko M1 Apple M1 Pro
Wysokowydajne rdzenie 4 8
Energooszczędne rdzenie 4 2
Kredyt: Bloomberg

Dzięki dwóm dodatkowym rdzeniom w porównaniu do M1, a także większemu skupieniu się na wydajności nad energooszczędnością, M1 Pro podobno oferuje o 70% szybsze przetwarzanie.

M1 Pro poradzi sobie z obciążeniami graficznymi wysokiej klasy

Wzrost liczby rdzeni graficznych jest prawdopodobnie najbardziej ekscytującym ulepszeniem M1 Pro. Apple M1 ma obecnie tylko 8 rdzeni GPU, podczas gdy M1 Pro ma 16.

Jabłko M1 Apple M1 Pro
Rdzenie graficzne 8 16

Apple twierdzi, że M1 Pro jest 2x szybszy niż chip M1, jeśli chodzi o wydajność GPU, co oznacza, że ​​powinieneś widzieć większe prędkości podczas wykonywania zadań, takich jak edycja wideo, animacja, a nawet granie.

Mając to wszystko na uwadze, najlepiej pomyśleć o układzie M1 Pro jako o mocniejszej alternatywie dla M1. Jeśli nie będziesz potrzebować dodatkowej siły ognia, którą zapewnia M1 Pro, prawdopodobnie najlepiej będzie trzymać się waniliowego M1.

Laptopy M1 Pro prawdopodobnie będą miały krótszą żywotność baterii

Ponieważ M1 Pro ma mniej energooszczędnych rdzeni niż M1, prawdopodobnie będzie miał krótszą żywotność baterii.

Chociaż 14-calowy MacBook Pro ma baterię 70 Wh, która jest większa niż ogniwo 58,2 Wh znajdujące się w 13-calowym MacBooku Pro, wciąż pozostaje w tyle pod względem żywotności baterii Apple.

14-calowy MacBook Pro działa na baterii 17 godzin podczas odtwarzania wideo, podczas gdy 13-calowy model z zasilaniem M1 może działać jeszcze dłużej dzięki 20 godzinom wytrzymałości. Oczywiście, jak pokazuje 16-calowy MacBook Pro, Apple może nadrobić gorszą wydajność energetyczną, po prostu wkładając do laptopa większą baterię.

Back to top button