Najlepszy autor

Apple HomePod vs HomePod (2. generacji): co nowego i innego?

W nieoczekiwanym ruchu Apple ogłosił drugą generację modelu inteligentnego głośnika HomePod. Chociaż krążyły plotki o dacie premiery nowego HomePoda w 2023 roku, niewielu spodziewało się, że Apple ogłosi to tak wcześnie.

Minęły dwa lata od wycofania oryginalnego głośnika, a ponowne pojawienie się pełnowymiarowego HomePoda oznacza, że ​​można wybrać mniejszy głośnik lub większy głośnik hi-fi do domu.

Seria HomePod powraca do swojej poprzedniej rangi, ale jak bardzo ulepszony jest głośnik drugiej generacji w stosunku do oryginału?

Jest zarówno tańszy, jak i nieco droższy

Oryginalny HomePod trafił do sprzedaży za 329 funtów i wielu uważało, że był zbyt drogi dla głośnika, który miał ograniczoną funkcjonalność poza ekosystemem Apple. Kilka lat później obniżono cenę o 50 funtów (279 funtów), aby spróbować zwiększyć sprzedaż.

Nowy głośnik kosztuje 299 funtów, więc ten HomePod drugiej generacji jest tańszy niż oryginalny głośnik, kiedy został wprowadzony na rynek, ale droższy niż wtedy, gdy został oficjalnie wycofany. Podejrzewamy, że niektórzy nadal uznają to za zbyt drogie, ale HomePod skorzystał z serii aktualizacji, a ten najnowszy głośnik zacznie na tym mocniejszym fundamencie.

Otrzymał ulepszenie dźwięku

Powszechnie uważano, że oryginalny HomePod był jednym z najlepiej brzmiących inteligentnych głośników tego typu i wygląda na to, że Apple zamierza wydobyć jeszcze większą wydajność z pełnowymiarowego HomePoda.

Wyposażony jest w specjalnie zaprojektowany głośnik niskotonowy o dużym skoku, wbudowany mikrofon z korektorem basów i kształtujący wiązkę układ pięciu głośników wysokotonowych wokół podstawy. Pomimo plotek, że używa układu S8, Apple potwierdziło, że używa wersji S7, z oprogramowaniem i technologią wykrywania systemu, która wykorzystuje bardziej „zaawansowany dźwięk obliczeniowy” w celu uzyskania lepszej wydajności.

Para stereo Apple HomePod drugiej generacji Apple TV 4K

Jeśli to brzmi znajomo, to dlatego, że tak jest. Oryginalny głośnik miał podobną konfigurację (7 głośników wysokotonowych zamiast 5), co według naszej recenzji dobrze mu służyło. Dzięki zastosowaniu technologii wykrywania pomieszczenia głośnik analizuje odbicia od pobliskich powierzchni w celu określenia swojej pozycji w pomieszczeniu, a następnie dostosowuje dźwięk w czasie rzeczywistym, ponownie tak jak w oryginale.

Dźwięk przestrzenny z Dolby Atmos zarówno dla muzyki, jak i filmów jest dostępny, a parowanie stereo powraca z innym HomePodem tego samego modelu (tj. dwoma HomePodami drugiej generacji),

Jak bardzo druga generacja jest lepsza od oryginału, dopiero się okaże, ale Apple wydaje się pewny siebie.

Otrzymuje wsparcie Matter

Inteligentna platforma Matter ułatwia komunikację produktów inteligentnego domu w różnych ekosystemach „przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa”. Jednym z problemów z poprzednimi produktami Apple było to, że były one bardzo zorientowane na Apple i siedziały we własnym ogrodzie otoczonym murem, nie chcąc dzielić się swoimi zabawkami z innymi, ale wsparcie Matter to zmienia.

HomePod (2023) będzie mógł łączyć się i sterować innymi akcesoriami obsługującymi technologię Matter, a nawet będziesz mieć dostęp do głośnika (i powiązanych urządzeń), gdy będziesz poza domem.

Nowy HomePod słyszy niebezpieczeństwo

Inne inteligentne funkcje obejmują rozpoznawanie dźwięku, które pozwala HomePod nasłuchiwać alarmów dymu i tlenku węgla oraz wysyłać powiadomienia do iPhone’a użytkownika, jeśli jest dźwięk.

Dostępny jest również nowy wbudowany czujnik temperatury i wilgotności, który mierzy klimat w pomieszczeniach, umożliwiając użytkownikom tworzenie automatyzacji po osiągnięciu określonej temperatury (np. zamykanie żaluzji).

Inteligentna aplikacja domowa Apple HomePod

Automatyzacje można tworzyć za pomocą poleceń „Hej Siri” bez użycia rąk, a aplikacja Home została przeprojektowana, aby nawigacja, przeglądanie i organizowanie akcesoriów były bardziej intuicyjne. Będzie również obsługiwał Ultra Wide Band do bezproblemowego łączenia się z urządzeniami znajdującymi się w jego pobliżu.

Wczesny werdykt

Nie ma prawdziwego sposobu, aby dowiedzieć się, o ile lepiej brzmi nowy HomePod, dopóki nie usłyszymy, ale pod każdym względem oryginał był niesamowicie brzmiącym inteligentnym głośnikiem i prawdopodobnie będzie to więcej tego samego, chyba że Apple zrobił z tego świńskie ucho (co mało prawdopodobnym jest).

Jednak to ulepszone inteligentne funkcje i obsługa materii mogą najbardziej zainteresować potencjalnych użytkowników. Poprzedni HomePod był zbyt związany z ekosystemem Apple, więc dzięki temu najnowszemu wysiłkowi potencjalnie działającemu w połączeniu z mostkiem Philips Hue lub inteligentnym termostatem może być bardziej atrakcyjny, gdy domy stają się inteligentniejsze.

Czy Apple w końcu złamał rynek inteligentnych głośników? Nie będziemy mieć zbyt długo, aby się tego dowiedzieć, ponieważ Apple HomePod (2. generacji) trafi do sprzedaży w lutym.

Back to top button